Po co nam sny? Co zrobić, gdy koszmar powraca?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 11:04
Nawet, gdy uznajemy, że nic nam się nie śniło, to sny przychodzą do nas każdej nocy. Zdarza się, że ich nie pamiętamy, ale każdy niesie ze sobą jakieś przesłanie. 
Audio
  • Jaką rolę pełnią sny? (Czwórka/Strefa prywatna)
Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, psychoterapeuta
Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, psychoterapeutaFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka

Sny z reguły mają jakiś cel, czyli sens i ten sens trzeba odczytać Zenon Waldemar Dudek

- Podejście jungowskie mówi o tym, że cała nasza wyobraźnia pełni funkcję kreatywną - wyjaśnia Zenon Waldemar Dudek, psychiatra i psychoterapeuta zajmujący się psychologią marzeń sennych. - My na co dzień tworzymy projekty, hipotezy i różne wyobrażenia, które pełnią funkcję bardziej emocjonalną niż np. projekt architektoniczny - dodaje. 

Sny przenoszą nas do świata, w którym dominują obrazy. Bardzo rzadko śnią nam się słowa. W snach zwiedzamy instytut wyobraźni Zenon Waldemar Dudek

Sny nierozerwanie związane są z naszą nieświadomością. Zdaniem Czwórkowego gościa, często pokazują coś, od czego uciekamy, albo coś, z czym nie mamy kontaktu. Pokazują niezrealizowane pragnienia. Mogę śnić się w cyklach czy odcinkach. - Gdy rozwiążemy zagadkę, problem, którego dotyczy sen, uświadomimy sobie, o co chodzi, to dany motyw znika - wyjaśnia specjalista. - Zaimplementowaliśmy do naszej jawy to, co ten sen nam cały czas przypominał, uporczywie, jednym motywem - dodaje. 

Co nam się śni? Kiedy częściej pojawiają się koszmary? Po co nam koszmary? Czemu czasem nam się coś śni, a czasem nie? Które sny nazywamy "Big dreams"? Czy warto korzystać z senników? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Zenon Waldemar Dudek (psychiatra, psychoterapeuta zajmujący się psychologią marzeń sennych, redaktor naczelny czasopisma "ALBO albo")

Data emisji: 13.11.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Czytaj także

Jak spać, żeby się skutecznie wyspać?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:01
- Niedobory snu są jak kredyt. Możemy niedosypiać, czyli nawet przez kilka lat zaciągać taki kredyt w naszym organizmie, ale kiedyś trzeba będzie go spłacić. Jeśli nie wypoczniemy w porę, odbije się to negatywnie na naszym zdrowiu - tłumaczył w Czwórce psychiatra dr Michał Skalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak piersi. Jak ważne jest wsparcie najbliższych?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:30
Zaawansowany rak piersi dotyka 30 procent kobiet, u których nowotwór rozpoznano we wczesnym stadium. Chorują bardzo młode dziewczyny, które dopiero wchodzą w dorosłość. Jak je wesprzeć i jak wesprzeć wspierających?
rozwiń zwiń