Gdy zwykłe "odejdź" nie wystarczy. Jak działają stalkerzy?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 10:01
Pojęcie "stalking" pochodzi z języka angielskiego i oznacza skradanie się bądź podchody. Choć najczęściej myślimy o stalkingu w kontekście celebrytów i gwiazd, "swojego" stalkera może mieć każdy z nas.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: oneinchpunch/Shutterstock.com

kwarantanna koronawirus maseczka izolacja pies praca zdalna 1200.jpg
Szczęście w pracy i dzięki pracy. "Poczuj sens tego, co robisz"

Stalkerzy śledzą nas, podsłuchują, podglądają, innymi słowy - prześladują. - Coraz częściej działają w sieci, co ma związek z rozwojem technologicznym, ale także z panującą pandemią - mówił gość Czwórki Adam Straszewicz, psycholog kryminalny. 

Posłuchaj
28:50 2020_12_17-20-12-51_PR4_Strefa.mp3 Stalking - jak rozpoznać to zjawisko i się przed nim uchronić? Rozmowa z Adamem Straszewskim (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak tłumaczył, stalkerzy to z reguły nasi byli partnerzy i - rzadziej - partnerki. - Choć schematy ich działania są podobne, stalking mężczyzn związany jest częściej z przemocą, a celem kobiet z reguły są ludzie, których profesje związane są z pomaganiem: lekarze, pielęgniarki, pracownicy fundacji. Kobiety mylą prawdopodobnie ich profesjonalizm z empatią - mówił gość Czwórki. 

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?

Posłuchaj także:

Celem stalkera jest najczęściej zwrócenie na siebie uwagi. - Stalker uważa, że już stał się ważny w życiu drugiej osoby - choć najczęściej nie jest to prawda - i działa tak, by potwierdzić sobie swoją teorię. Jest zakochany albo zakochana i uważa, że druga osoba odwzajemnia te uczucia, więc robi wszystko, by tak się stało - mówił gość Czwórki. Choć nie ma reguły, najczęściej ofiarami stalkerów i stalkerek padają z osoby nieasertywne. - Stalking możemy próbować ukrócić, mówiąc stanowczo "nie", ale to nie zawsze jest skuteczne, bo racjonalne próby wytłumaczenia stalkerowi, że coś robi źle są skazane na niepowodzenie. Warto jednak podjąć taką próby, choćby po to, by potem móc dochodzić swoich praw w sądzie - podkreślał. 

Czytaj także:


Marek Kamiński 1200 F
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

Jak wymieniał, jednym ze znaków, który powinien dać nam do myślenia, jest zbyt szybkie wchodzenie drugiej osoby w relację. - Przekraczanie granic, które w "normalnych okolicznościach" trwałyby dłużej - mówił gość Czwórki. Jak podkreślał stalking jest zjawiskiem pokrewnym do przemocy domowej i najczęściej zaczyna się niewinnie. W programie rozmawialiśmy także z ofiarami stalkingu. POSŁUCHAJ Nagranie całej audycji >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Adam Straszewicz (psycholog kryminalny)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

Walka z uzależnieniem. "Ograniczanie zamiast abstynencji też działa"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:20
Od kilku lat część terapeutów przekonuje, że nie tylko abstynencja, ale również tzw. "redukcja szkód" jest zasadna i skuteczna w leczeniu uzależnień. Znaczna część osób z problemem alkoholowym i narkotykowym nie potrafi bądź nie chce całkowicie zerwać z nałogiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sportowiec i muzyk. Wojciech Makowski: lubię ten moment, gdy woda mnie niesie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 12:51
Porzucił pływanie w szkole średniej, a potem wrócił do sportu i reprezentował Polskę na igrzyskach paraolimpijskich. Został wicemistrzem świata. Zainicjował też akcję #bomisiechce, która ma inspirować innych do aktywności i zaczął robić muzykę. - Jestem szczęśliwym człowiekiem - mówi raper W.A.M., czyli Wojciech Makowski. 
rozwiń zwiń