Szczęście w pracy i dzięki pracy. "Poczuj sens tego, co robisz"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:01
Tester czekolady, przytulacz pand, czy recenzent kulinarny - to zajęcia, które wydają się być pracą marzeń, a ludzie je wykonujący - szczęściarzami. - Sama praca nie wystarczy. Ważne są także m.in. poczucie sensu, bezpieczeństwa i właściwe relacje ze współpracownikami - mówiła Katarzyna Kern, dyrektor ds. szczęścia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jelena Zelen

jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - droga do szczęścia [WEBINAR]

Wynagrodzenie najbardziej wpływa na poziom naszej satysfakcji z wykonywanego zawodu - uważa ponad 80 proc Polaków, niecała połowa z nas twierdzi, że ważne jest miejsce zatrudnienia, ale tylko 29 proc. poleciłoby swoją pracę innym - wynika z badania "Szczęście w pracy Polaków" na zlecenie agencji Job House. Jednak, jak donosi firma Randstad, co piąty Polak w ostatnim półroczu zmienił pracę.

Posłuchaj
27:37 2020_12_16-20-14-36_PR4_Strefa prywatna.mp3 Jak odnaleźć szczęście w pracy i dzięki pracy? Rozmowa z Katarzyną Kern (Strefa prywatna/Czwórka) 

Marek Kamiński 1200 F
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

Jak przekonuje Katarzyna Kern, pandemia mocno wpłynęła na naszą potrzebę odczuwania szczęścia w pracy. - Wcześniej pracodawcy mieli możliwość motywowania pracowników m.in. pięknym wystrojem biura, teraz ponad 5 mln z nas pracuje zdalnie - mówiła gość Czwórki. - To, że siedzimy w domu, sprawiło, że ważne stały się inne elementy, jak podtrzymywanie relacji w pracy. Dlatego przyszłość będzie prawdopodobnie "hybrydowa". Z jednej strony nie powrócimy już na stałe do biur, ale z drugiej strony z pewnością będziemy w nich bywać - tłumaczyła. W domu podczas pracy bywamy często bardziej produktywni, niż byliśmy, przyjeżdżając do biura. - Pracujemy także więcej, ale to oznacza, że szybko stajemy się przemęczeni i wypaleni zawodowo - mówiła Katarzyna Kern. 

Posłuchaj także:

Ważne jest więc, by potrafić "wyznaczyć granicę", czyli oddzielić życie zawodowe od prywatnego, nawet pracując w domu. - To drobne rzeczy, warto m.in. zmienić odzież zaczynając pracę. Ustalmy też godziny pracy i przestrzegajmy ich - mówiła ekspert. Bo - jak podkreślała gość Czwórki - szczęście opiera się na "dobrym balansie między rezultatami naszej pracy a relacjami z ludźmi, z którymi ją wykonujemy". - Czyli po prostu robienie świetnych rzeczy ze świetnymi współpracownikami - mówiła gość Czwórki. - Ważne jest poczucie tzw. psychologicznego bezpieczeństwa w zespole, co opiera się na zaufaniu i na tym, by wspólnie jako zespół nauczyć się pokonywać trudności - tłumaczyła. - Liczy się także m.in. poczucie sensu wykonywanego zajęcia, a misję w pracy mają nie tylko lekarze czy nauczyciele. Znana jest historia o pewnym człowieku, który sprzątał w NASA i jego zdaniem pomagał umieścić człowieka na księżycu - mówiła gość Czwórki.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Katarzyna Kern (psycholog i pierwszy polski certyfikowany chief happiness officer, czyli dyrektor ds. szczęścia)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 20.09

kd

Czytaj także

Jak się nie pogubić na rynku - pytania do psychologa pracy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 09:26
Branże, takie jak gastronomiczna, usługowa, eventowa oraz wiele innych odczuwają teraz poważne problemy finansowe. Jak się do tego przygotować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi w kryzysie. Co czeka ich po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 09:58
Choć statystycznie są mniej narażeni na koronawirusa, mają większe szanse, żeby odczuć skutki popandemicznego kryzysu. Może to się za nimi ciągnąć nawet 8 lat. 
rozwiń zwiń