"Najtrudniej jest rezygnować z rzeczy, z których trzeba rezygnować"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 00:30
- Wydaje nam się, że powinniśmy robić szybciej, więcej i bardziej, a dzisiejsze czasy wymagają, żeby robić mniej a mądrzej. Ważniejsze od prawidłowego wykonywania zadań jest to, żeby wykonywać właściwe zadania. Znalezienie tego, co jest właściwym zadaniem do zrobienia - mówiła Anita Michalska, prowadząca w Czwórce webinar "Zarządzanie energią, koncentracją i zadaniami".
Anita Michalska
Anita MichalskaFoto: mat. prasowe
jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?

- Tony Schwartz przez ponad 20 lat badał, jakie czynniki mają wpływ na to, że część ludzi potrafi zarządzać swoją koncentracją i swoją energią, a część ludzi nie. I odkrył, że mamy cztery źródła energii: energię emocjonalną, fizyczną, umysłową i duchową, i każda z tych energii jest związana z głównymi potrzebami człowieka. Czyli z potrzebą bezpieczeństwa, uznania, samorozwoju i sensu - mówiła ekspertka. - Okazuje się, że jeżeli w nieadekwatny sposób zarządzamy tymi czterema źródłami energii, czyli z jednej strony nie regenerujemy ich i nie dostarczamy odpowiedniego źródła, to mamy niezaspokojone podstawowe potrzeby, które są niezbędne dla naszego normalnego funkcjonowania.

Posłuchaj
32:35 _PR4_AAC_web_all_ 2020_10_27.mp3 Rozmawiamy z coachem Anitą Michalską autorką webinaru Czwórki (Strefa Prywatna/Czwórka)

Jak podkreślała, podstawą, od której powinniśmy zacząć, jest dbanie o energię fizyczną i dbanie o ciało. Nie musimy być sportowcami, jednak chodzi o to, żeby zwrócić uwagę, czy ciało ma wystarczająco dużo siły do tego, by mózg był zdolny do wydatkowania energii, żeby się czegoś na przykład nauczyć.

Ważne realne planowanie

Często nie udaje nam się zrealizować wszystkich planów i zadań, jakie sobie wyznaczamy na dany dzień. To powoduje naszą frustrację. Jak mówi specjalistka, żyjemy w pewnym przekłamaniu, że powinniśmy zrobić niewspółmiernie dużo wobec tego, ile mamy czasu do wykorzystania. W naszych planach nie bierzemy pod uwagę na przykład dodatkowych minut na przejazdy. Dobrze też sobie założyć 20 procent więcej czasu na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, takich jak wolniejsze niż zwykle działanie internetu.

Czytaj także:

W planowaniu zadań dobrze też nie odkładać trudniejszych rzeczy na później - "Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, będziesz miał dwa dni wolnego" i coś w tym jest - mówi gość audycji. Jak tłumaczy, trzeba wziąć odpowiedzialność za to, że czasami są nieprzyjemne rzeczy do zrobienia. Im dłużej będziemy odkładać je w czasie, to na poziomie energii emocjonalnej będziemy czuć przytłoczenie lub frustrację, które z kolei powodują, że gorzej korzystamy ze swojej energii umysłowej i wykonanie zadania staje się trudniejsze.

Posłuchaj:


Marek Kamiński 1200.jpg
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

W realizacji naszych działań mogą nam przeszkadzać również "rozpraszacze", takie jak social media czy nadmiar informacji. - W dzisiejszych czasach jesteśmy mocno przebodźcowani i to, czego nam brakuje, to umiejętność koncentracji. Dobrze ją rozwijać, w czym może pomóc praktykowanie medytacji np. poprzez koncentrowanie się na swoim oddechu - podpowiada Anita Michalska.

___

Dotychczas na naszej antenie odbyły się trzy webinary. Pierwszy "Jestem szczęściarzem - każde doświadczenie niesie jakieś dobro", poprowadził Jan Mela - podróżnik, społecznik, zdobywca biegunów, młody tata. W kolejny wtorek zaprosiliśmy na spotkanie z Arturem Sójką, trenerem, moderatorem sesji networkingowych i mówcą. Wydarzenie odbyło się pod hasłem "Networking receptą na sukces zawodowy". Jakub B. Bączek, trener mentalny mistrzów świata i olimpijczyków był trzecim prelegentem w cyklu październikowych webinarów Czwórki. Jest autorem webinaru pt. "Jak podnieść jakość swojego życia?". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Anita Michalska (coach, trener)

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 20.09

aw

Czytaj także

Networking to kontakty, które są jak autostrada. Obejrzyj webinar WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 23:03
- Networking to umiejętność tworzenia kontaktów i ich pielęgnowania - tłumaczy autor drugiego webinaru Czwórki Artur Sójka - ekspert, który zamienia kontakty w kontrakty. Gość Czwórki radzi co zrobić, żeby odnieść zawodowy sukces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 07:20
Gościem audycji będzie psycholog Anna Cyklińska, z którą porozmawiamy m. in. o książce Marián Rojas Estapé "Jak przyciągać dobre rzeczy". 
rozwiń zwiń