Walka z uzależnieniem. "Ograniczanie zamiast abstynencji też działa"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:20
Od kilku lat część terapeutów przekonuje, że nie tylko abstynencja, ale również tzw. "redukcja szkód" jest zasadna i skuteczna w leczeniu uzależnień. Znaczna część osób z problemem alkoholowym i narkotykowym nie potrafi bądź nie chce całkowicie zerwać z nałogiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Marek Kamiński 1200 F
"Jestem zmianą" - filozofia życia według Marka Kamińskiego

- To nie tak, że uczymy ludzi "dawkować" narkotyki i alkohol. Oczywiście, że nie ma czegoś takiego jak "bezpieczna ilość", ale jeśli wiemy, że nie powstrzymamy osób przed skorzystaniem z danej używki, możemy próbować ograniczać ich straty - mówił Piotr Tubelewicz, streetworker i partyworker.

Posłuchaj
34:21 2020_10_28-20-07-44_Terapia uzależnień.mp3 Nie tylko abstynencja, ale także redukcja szkód - jak walczyć z uzależnieniem (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Anita Michalska3 1200.jpg
"Najtrudniej rezygnować z rzeczy, z których trzeba rezygnować"

Program ograniczania picia, dzięki rekomendacji Państwowej Agencji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce został wprowadzony w 2016 roku - wyliczali goście Czwórki. Wówczas rozpoczęły się także specjalistyczne szkolenia dla terapeutów. - Dziś uznajemy, że istnieje tzw. "dawka najniższego ryzyka". Według wytycznych WHO przykład dla mężczyzny to dwa piwa: 0,5 litra, 5 proc. Zakładamy, że w tygodniu trzeba zrobić dwa dni przerwy - wymieniała Maja Ruszpel, terapeutka uzależnień. - Przyjmuje się, że młodzi ludzie mogą mieć problem z definitywnym odstawieniem alkoholu "na zawsze", dlatego namawiamy ich do jego ograniczania - mówiła ekspert. 

Posłuchaj:


Ciekawa metoda to sprawdzanie składu chemicznego używki. Okazuje się, że dilerzy sami dobrze nie wiedzą co sprzedają, a gdy ludzie dowiadują się, co tak naprawdę zamierzali wziąć - rezygnują z użycia. Piotr Tubelewicz

Jak przekonywała przyczyny wpadania w przeróżne nałogi to za każdym razem jest kwestia indywidualna. - Ludzie są na różnych etapach gotowości do zmian. Warto zastanowić się dlaczego sięgamy po używki, jakie emocje nami rządzą, czy chcemy dodać sobie odwagi, czy nie możemy poradzić z wydarzeniami, które nas spotkały - tłumaczyła ekspert. - Przez wiele lat nawet na początku drogi głównym warunkiem terapii była abstynencja. Teraz to się zmienia. 

Zaś jak tłumaczył Piotr Tubelewicz, ludzie nie uzależniają się też "raz na całe życie". - To choroba, którą da się wyleczyć, więc abstynencja już do końca nie jest konieczna. Jeśli zaczniemy używać alkoholu w sposób bezpieczniejszy, możliwa jest resocjalizacja, powrót do pracy. To po pierwsze humanitarne, bo ratujemy człowieka, a po drugie opłacalne, bo taka osoba zaczyna zarabiać - tłumaczył ekspert. 

Czytaj także:

W programie rozmawialiśmy także z Aleksandrą Stańczak z Fundacji Prekursor. - Tak naprawdę nigdy nie udaje się zerwać z nałogiem do końca. Trzeba osobom uzależnionym pomóc nawet, jeśli nadal tkwią w zachowaniach społecznie nieakceptowalnych. To akceptacja choroby, podnoszenie jakości życia i zmniejszenie strat. Obejmijmy kontrolą rzeczy, których nie możemy wyeliminować - tłumaczyła ekspert.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Maja Ruszpel (specjalistka terapii uzależnień z Fundacji Inspiratornia, Fundacja Inspiratornia) Piotr Tubelewicz (Fundacja Polityki Społecznej Prekursor)

Data emisji: 28.10.2020

Godzina emisji: 20.09

Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń