Jak przyciągać dobre rzeczy? Trochę o filozofii szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 15:46
- Jest udowodnione, że skupianie się na małych rzeczach i małych przyjemnościach wpływa na nasz poziom dobrostanu i szczęścia - mówi psycholog Anna Cyklińska. - Właśnie czerpanie radości z jakiejś czynności i zdarzenia tu i teraz i jej praktykowanie często ma ogromny wpływ na przyciąganie dobrych rzeczy. Nie przyciągamy ich jak magnes, tylko zauważamy je i smakujemy - dodaje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maridav
jakub bączek webinar 1200.jpg
Relacje, relaks, rozwój i religia - jak osiągnąć w życiu szczęście?

W audycji rozmawiamy między innymi o książce Marián Rojas Estapé "Jak przyciągać dobre rzeczy" gdzie specjalistka w zakresie psychiatrii, wyjaśnia procesy neurologiczne i psychiczne, które utrudniają nam osiągnięcie spokoju i szczęścia. Autorka książki tłumaczy, jak toksyczne myślenie - mające swoje źródło w destrukcyjnych słowach i zachowaniach - powoduje problemy umysłu, serca i ciała. Przede wszystkim zaś zwraca uwagę na dobre aspekty naszego życia, czyli na to, co pomaga uzyskać siłę ducha i zdrowsze ciało, a przez to zbliżyć się do upragnionego szczęścia, które wszyscy chcemy znaleźć.

Posłuchaj

32:19 _PR4_AAC strefa_prywatna_all_2020_10_21-20.mp3 Jak przyciągać dobre rzeczy? O filozofii szczęścia rozmawiamy z psycholog Anną Cyklińską (Strefa Prywatna/Czwórka)

- Najważniejsze jest zauważanie dobrych rzeczy w naszym życiu. Warto sobie zrobić dziennik wdzięczności, w którym możemy zapisywać, co miłego nas spotkało, nawet te najmniejsze rzeczy - mówi gość audycji. - To skupianie się na teraźniejszości daje nam najwięcej satysfakcji i sensu w życiu, na co również zwraca uwagę autorka książki i czego dowodzą różne badania.

Czytaj także:

Jak mówi ekspertka, żeby pomóc w przyciąganiu dobrych rzeczy, kluczowa jest zmiana naszego nastawienia. Trzeba się nauczyć jak nie przyciągać tych złych. - To, co w nas powoduje smutek i wpędza w depresję to myślenie negatywne o przeszłości i przyszłości - tłumaczy. - Autorka książki podkreśla, że nasz mózg nie rozróżnia, co jest faktem, a co jest wyobrażeniem i jeżeli będziemy martwić się codziennie o przyszłość, o pracę, czy o naszą rodzinę i bliskich, i będą to naprawdę smutne, przytłaczające myśli, to nasz mózg i nasze ciało będą się zachowywały tak, jakby to się już działo.

Najważniejsze nastawienie

Dlatego po to, żeby żyło nam się lepiej i szczęśliwiej, dobrze zmienić nasze nastawienie na bardziej pozytywne i nie zamartwiać się na zapas. Dobrze więc wprowadzać do naszego życia pozytywne myślenie i dobre nawyki, ale jak to zrobić? – Nie można wszystkiego zmienić od razu. Sprawdza się tutaj metoda drobnych kroków i to wymaga czasu, np. gdy wprowadzamy ćwiczenia fizyczne do naszego dnia - warto sobie zrobić plan, śledzić postępy, regularność, ale też dawać sobie prawo do odpuszczenia, gdy jesteśmy w słabszym nastroju i źle cię czujemy – radzi psycholog.

jan mela 1200.jpg
Jan Mela: w życiu ważne jest, by mieć dokąd wracać

Polub siebie

Osoby, które mają wysokie poczucie własnej wartości i lubią siebie, inaczej patrzą na świat, a dobre rzeczy przytrafiają im się częściej niż innym ludziom. Istnieje więc związek pomiędzy własną samooceną a tym, jak bardzo odczuwamy, że dobre rzeczy nam się przytrafiają.

– Tak naprawdę dążenie do zdrowej samooceny to dążenie do dobrostanu, bo gdy tak naprawdę uważamy świat za fajny, przyjemny, a mimo wszystko o sobie myślimy negatywnie, to jednak czujemy się przez większość czasu negatywnie – mówi gość Czwórki. - Akceptacja siebie, swoich cech i emocji jest naprawdę trudną rzeczą i tak naprawdę jest długim procesem, ale to jest właśnie cel nadrzędny i nad tym warto pracować. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Goście: Anna Cyklińska (psycholog, psychoterapeutka w trakcie specjalizacji), Igor Rottbeerg (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 20.14

mat.pras/aw

Czytaj także

Co zrobić, "żeby się chciało tak, jak się nie chce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 14:57
Te słowa Kubusia Puchatka są mottem przewodnim tego wydania "Strefy Prywatnej", w której razem z twórczyniami warsztatów "Róż się! Poznaj siebie" Adą Jakimowicz i Ewą Jaczewską aktywizujemy umysły i ciała, aby osiągnąć sukces i lepiej poznać siebie. Za co siebie lubimy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"GPS szczęścia" - jak obierać w życiu właściwy kurs?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 11:00
"GPS szczęścia" to tytuł książki opisujący moment w życiu, o którym przyjęło się także mówić zakręt lub zastój. Jej autorki radzą, co zrobić, kiedy znajdziemy się takiej sytuacji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wchodzimy w relacje i dlaczego niektórzy nie potrafią ich budować?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 10:19
- Wchodzenia w relacje uczymy się w rodzinnym domu. Jednak niezależnie od tego, czy mieliśmy w dzieciństwie właściwe, czy niewłaściwe wzorce, warto pracować nad sobą w dorosłym życiu i być dobrym i troskliwym dla siebie - opowiada Sylwia Sitkowska, psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń