"Postaw na rozwój". Mirek Urban o autoprezentacji [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 12:00
- Każdego można przygotować do wystąpień publicznych, choć nie każdy stanie się zwierzem scenicznym - mówi psycholog i trener Mirek Urban. - Taką wiedzę powinniśmy zdobywać już w szkole, bo to jedna z ważniejszych umiejętności w dzisiejszym świecie.
Mirek Urban - psycholog, pasjonat komunikacji oraz trener wystąpień publicznych
Mirek Urban - psycholog, pasjonat komunikacji oraz trener wystąpień publicznych Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Postaw Na Rozwój - Mirek Urban / Czwórka

Czasami wystarczy, że powiemy coś od serca. Najlepsze przemówienia i wystąpienia są wtedy, gdy opowiadamy jakąś historię, wplatamy w nią anegdoty, mówimy o tym, co leży nam na sercu Mirek Urban

Mów z serca i nie przepraszaj

Mirek Urban jest psychologiem i trenerem wystąpień publicznych, która w Czwórce poprowadził webinar pod hasłem "Co w głowie piszczy, czyli co sprawia, że nasza (auto)prezentacja jest skuteczna?" - Często jest tak, że kiedy musimy wystąpić przed publicznością, zaczynamy od przeprosin. Że nie przygotowaliśmy się, że nie chcemy zanudzić opowieścią, że czujemy się stremowani. A to nie jest dobry punkt wyjścia - wyjaśnia gość Czwórki. - Bez względu na to, czy jesteśmy pewni siebie czy nie, prezentacja i autoprezentacja wiąże się z ocenianiem. A nikt nie lubi dostawać złych not.

Posłuchaj
33:23 CZWÓRKA Strefa prywatna - mirek urban 10.11.2021.mp3 jak podczas spotkania z innymi zachowuje się nasz mózg i co zrobić, żeby ludzie słuchali nas z uwagą? Rozmowa z psychologiem i trenerem Mirkiem Urbanem (Strefa prywatna/Czwórka)

W latach 90. nasz rynek wydawniczy zalały poradniki dotyczące autoprezentacji. Dziś większość tych wskazówek jest już nieaktualna Mirek Urban

Nie wahaj się. Zadbaj o spójność komunikacji

Jak zatem dobrze się do tego przygotować? - Zapomnij o mitycznych poradach i wskazówkach mówiących o tym, że jak się podrapiesz po nosie, to się denerwujesz, lub że komunikacja niewerbalna odpowiada za 55 proc. tworzenia pierwszego wrażenia i siły zapamiętywania przekazu. Uczestniczyłem w wystąpieniach, podczas których ludzie gestykulowali, niemalże biegali po scenie, a publiczność słuchała ich z zapartym tchem i nagradzała oklaskami - wspomina psycholog i trener. - W prezentacji ważna jest spójność komunikacji. Jeśli w trakcie wystąpienia zaczniemy zastanawiać się, jak w danym momencie mamy ułożyć ręce, albo jak zaakcentować zdanie, to nasi słuchacze wyczują, że coś jest nie tak, że chyba próbujemy ich oszukać.

Sprawdź także:

Żongluj, improwizuj, czaruj


Posłuchaj też
pathdoc Shutterstock kobieta siła pewność siebie 1200.jpg
Odwaga i samoakceptacja - tak Polacy definiują pewność siebie

Jedną z metod radzenia sobie z wystąpieniami publicznymi jest żonglowanie. Pomaga też improwizacja komediowo-teatralna. - Improwizacja to akceptacja pewnych rzeczy, branie tego, co jest nam dane i reagowanie na to. Natomiast sztuka iluzji to metafora psychologii uwagi i czarowania umysłu - podsumowuje Mirek Urban.

Kolejny webinar, "Jak być sobą? O odpuszczeniu perfekcjonizmu i korzystaniu ze swoich mocnych stron", odbędzie się 1 grudnia. Poprowadzi go Kaja Tomczyk, psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych. Prowadzi ona sesje indywidualnego wsparcia psychologicznego oraz pracuje jako wellness coach w międzynarodowej korporacji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mirek Urban (psycholog, trener wystąpień publicznych)

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

"Efekt Tetrisa". Jak gry wpływają na postrzeganie świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:50
To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompromis, czyli co kryje się za zmywarką

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 14:00
- Bardzo często walka o rację jest krzykiem o wysłuchanie. Możemy to interpretować jako oznakę niedojrzałości, ale warto spojrzeć na to, jak na sygnalizowanie pewnych potrzeb - mówi coach i trener Tomasz Kalko.
rozwiń zwiń