Wearables jak psychoterapeuci - zadbają o nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 12:58
Czy warto zaufać technologii i zaopatrzyć się w zegarek, albo opaskę na rękę, które badają nasze życiowe parametry, sen, a przy okazji sprawdzają samopoczucie - i jeśli coś jest nie tak, podnoszą alarm?  
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

jakub bączek webinar 1200.jpg
"Jak podnieść jakość swojego życia?" - zobacz webinar Jakuba B. Bączka

Coraz popularniejsze stają się różnego rodzaju opaski i urządzenia, które monitorując różne parametry fizyczne człowieka, m.in. ciśnienie, mogą pomagać w radzeniu sobie na przykład ze stanami lękowymi. - Nowe technologie jako pomoc psychologiczna używane są od kilkudziesięciu lat, ale jako psychoterapeuta zastanawiam się, czy urządzenia na nadgarstek, bądź aplikacje na smartfony mogą realnie działać i czy rzeczywiście pomogą pacjentom w radzeniu sobie z trudnościami - tłumaczył Igor Rotberg. 

Posłuchaj
24:38 czwórka smartwatche 2021_06_01-20-15-20.mp3 Czy nowe technologie pomogą nam walczyć z depresją? (Strefa prywatna/Czwórka) 

Czytaj także:

Jak tłumaczył, ludzka emocjonalność jest bardziej złożona niż dane, które można policzyć na podstawie czynników zewnętrznych, np. ciśnienia. - To od algorytmów zależy, na ile będą w stanie przełożyć dane na to, jak rzeczywiście się czujemy - mówił specjalista. - Gdyby psychoterapia polegała na sczytywaniu danych aplikacje mogłyby mieć sens, ale na razie nie zastąpią kontaktu z psychoterapeutą. 

Czytaj także:

Jak podkreślał w skutecznym leczeniu stanów lękowych czy depresji, ważny jest kontakt z drugim człowiekiem, w tym przypadku z lekarzem. - 40 proc. elementów psychoterapii nie zostało dotychczas niezdefiniowane, 30 proc. to tyle, ile zależy od samego pacjenta, a 12 proc. to relacja z terapeutą. Nie mamy żadnej relacji z urządzeniem, więc polegając wyłącznie na nim pozbawiamy się jednego z cennych czynników w psychoterapii, uznawanych za leczące - mówił Igor Rotberg.


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Igor Rotberg (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 01.06.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Uzależnienie od hazardu. "Chodzi o to, by gonić króliczka"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:49
"Jeżeli raz wejdziesz do kasyna, na pewno tam wrócisz" - głosi porzekadło. - Hazard nie ma płci, ani wieku. Bycie kobietą ani dzieckiem nie chroni przed uzależnieniem. Grają wszyscy - mówią goście Czwórki, psycholog Beata Biały i ekspert od uzależnień behawioralnych dr Magdalena Rowicka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przebranżowienie. Kolejny skutek pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 17:30
Wystarczył rok, by ludzie, którzy od lat pracowali w jednym zawodzie, musieli zmienić branże i pomyśleć o nowej ścieżce kariery. 
rozwiń zwiń