Rodzicielstwo. Czy można się do niego przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 18:00
- Trudno jest przygotować się do rodzicielstwa, bo nie można tego potrenować wcześniej. Dlatego wiele mam i wielu ojców nie potrafi poradzić sobie z zaskoczeniem jakim jest dla nich rodzicielstwo - mówi dr Konrad Piotrowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Versta

Posłuchaj
13:33 CZWÓRKA Czat Czwórki - rodzicielstwo 23.08.2021.mp3 Rodzicielstwo nie jest dla każdego? (Czat Czwórki/Czwórka)

Prawdopodobnie postawa, którą uchwyciliśmy w naszym badaniu, jest pokłosiem pewnych zmian. Narastające niezadowolenie w rodzicielstwie wiąże się bowiem z przewlekłym stresem, niewyspaniem i obniżonym nastrojem dr Konrad Piotrowski

Gość Czwórki i wykładowca Uniwersytetu SWPS w Poznaniu jest autorem badania, z którego wynika, że 13 proc. młodych rodziców żałuje tego, że w ogóle zdecydowało się na posiadanie dziecka. - Badanie zostało przeprowadzone na losowej próbie ogólnopolskiej - tłumaczy rozmówca Piotra Firana. - Ankietowanych pytaliśmy o różne kwestie osobiste, dotyczące ich własnego życia. Dzięki czemu dowiedzieliśmy się też czegoś więcej o czynnikach ryzyka.  

Posłuchaj także:

Problemy finansowe i samotne rodzicielstwo znacząco zwiększają prawdopodobieństwo tego, że rodzic pożałuje swojej decyzji o posiadaniu dziecka dr Konrad Piotrowski

Jak dotąd większość rodziców żałujących posiadania dzieci miała za sobą traumatyczne dzieciństwo naznaczone przemocą i odrzuceniem i odznaczała się wyższym nasileniem symptomów depresyjnych i lękowych oraz większą wrażliwością na ocenę społeczną. Dziś żałowanie rodzicielstwa jest również związane z sytuacją finansową i stanem cywilnym. - Wszystkie badania pokazują, że generalnie jako ludzie chcemy mieć dzieci. Natomiast warto rozważyć wcześniej, jak ta decyzja może wpłynąć na nasze życie - radzi dr Konrad Piotrowski. - Dobrze jest szczerze odpowiedzieć sobie na pytania: jak radzę sobie w sytuacjach kryzysowych, czy lubię sam podejmować decyzje i czego nauczyłem się we własnej rodzinie. Do rodzicielstwa najlepiej przygotujemy się dbając o siebie i swój dobrostan.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Konrad Piotrowski (Uniwersytet SWPS w Poznaniu)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 15.30

kul

Czytaj także

Społeczeństwo bezdotykowe. Czym to grozi?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:20
Staliśmy się społeczeństwem praktycznie bezdotykowym. Potrzebę kontaktu fizycznego zaspokajamy w gronie najbliżej rodziny lub w romantycznych relacjach – jeśli je mamy. Jakimi konsekwencjami grozi brak dotyku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęk postizolacyjny. Jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 18:30
Praca zdalna pozwalała nam zaoszczędzić czas, a zamknięta w czterech ścianach codzienność stała się prosta i schematyczna. Dzisiaj wiele wskazuje na to, że jesteśmy na ostatniej prostej prowadzącej do końca pandemii, a zatem czas przygotować się do powrotu do normalności.
rozwiń zwiń