Odwaga i samoakceptacja - tak Polacy definiują pewność siebie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 18:30
Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą, znamy poczucie własnej wartości i posiadanych kompetencji, akceptujemy siebie i wierzymy we własne możliwości. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock.com

Prawdziwa pewność siebie pochodzi z naszego wnętrza. Nie trzeba jej potwierdzać na zewnątrz, skoro samemu się ją generuje Daniel Janik

Pewność siebie i co do siebie

- Z pewnością siebie kojarzą się nam: odwaga, spokój, poczucie własnej wartości i asertywność. Takie były pierwsze odpowiedzi respondentów - wymienia Daniel Janik - trener i współautor badania "Pewność siebie Polaków". - Dodałbym jeszcze pewność co do siebie, w którą wpisuje się samoakceptacja. Wiedząc, kim jestem i jaki jestem, nie muszę się bać tego, co pomyślą o mnie inni.

Posłuchaj
11:31 CZWÓRKa Czat Czworki - pewnosc siebie 26.07.2021.mp3 Czy jesteśmy pewni siebie? (Czat Czwórki/Czwórka)  

Pewność, która nie potrzebuje "lajków"

Ludzie pewni siebie nie budują swojego poczucia wartości na bazie komplementów od innych. - Widać to w social mediach, gdzie powszechne jest uzależnienie "od lajków". Kiedy ich nie ma, ludziom jest źle. I wtedy trudno mówić o pewności siebie - wyjaśnia rozmówca Kuby Jamrozka.  

Posłuchaj także:

W Polsce nadal obecny jest syndrom Matki Polki. Kobiety chcą wszystko oddać innym i często zapominają o swoich zasługach Daniel Janik

Świadomość słabych stron

W badaniu wzięło udział 2 tysiące osób. - Mężczyźni częściej niż kobiety kojarzą pewność siebie z poczuciem wartości. I tu zanotowaliśmy dużą różnicę procentową. Natomiast kobiety częściej niż mężczyźni kojarzyły ją z rozwojem osobistym, z ekstraweryzmem czy z posiadaniem wiedzy - dodaje trener mentalny. - Uczestnicy badania zwracali także uwagę na świadomość posiadania słabych stron. Pewność siebie nie wyklucza dawania sobie prawa do słabości i gorszych dni. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Daniel Janik (trener mentalny, współautor badania "Pewność siebie Polaków")

Data emisji: 26.07.2021

Godzina emisji: 15.25

kul

Czytaj także

Odpoczynek, który jest sztuką. Jak to robić skutecznie?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:40
Niektórzy wyjeżdżają w góry, inni nad morze, jeszcze inni zostają domach, czytają książki, składają modele samolotów, imprezują ze znajomymi, albo po prostu odsypiają. Po intensywnych tygodniach sesji i całorocznej nauce online przyszedł czas na odpoczynek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na wakacje z rodziną albo solo - jak się do nich przygotować, by nie zwariować?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 15:03
Jak psychicznie przygotować się do wyjazdu, żeby można było powrócić wypoczętym? - Zapytajmy siebie, od czego tak naprawdę chcemy uciec czy odpocząć podczas tych wakacji, i znajdźmy odpowiedni sposób na spędzanie tego czasu - mówił psycholog Stefan Stawicki.  
rozwiń zwiń