"Efekt Tetrisa". Jak gry wpływają na postrzeganie świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:50
To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat.
Tetris 3D
Tetris 3DFoto: Klss/Shutterstock.com

To jedna z najbardziej uzależniających gier wideo wszech czasów. Regularnym graczom zdarza się śnić o tetrisowych blokach, inni widzą je w prawdziwym świecie. Paulina Nowak

Życie jak Tetris

Tetris polega na układaniu kolorowych bloków o różnych kształtach w taki sposób, aby nie było między nimi żadnych odstępów. - Naukowcy zaobserwowali, że długotrwałe granie powoduje, że te bloki łączymy nie tyko w trakcie rozgrywki, ale też dookoła siebie. Mówiąc krótko: ci, którzy spędzali najwięcej czasu na graniu, zaczęli patrzeć na świat przez pryzmat Tetrisa - wyjaśnia psycholog Paulina Nowak.  

Posłuchaj
17:40 CZWÓRKA Strefa Prywatna - tetris 04.05.2021.mp3 Na czym polega "efekt Tetrisa"? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

W negatywnym założeniu "efektu Tetrisa" chodzi o to, że nie jest się w stanie oddzielić jednego zadania od drugiego. Paulina Nowak

Przenoszenie schematu

W trakcie kolejnych badań specjaliści udowodnili, że Tetris ma wpływ nie tylko na proces myślowe, ale też na obrazy mentalne i sny. - "Efekt Tetrisa" w psychologii jest też określany jako efekt patrzenia na świat przez pewien pryzmat i szukania podobieństw do tego, co już mamy w mózgu - dodaje rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Jeśli w swoim zawodzie jesteśmy nastawieni na wyszukiwanie błędów, to jest duża szansa, że takie ustawienie mózgu przełoży nam się później na życie pozazawodowe.

Posłuchaj także:

Tetrisa stworzył Aleksiej Pażytnow i jego współpracownicy: Dimitri Pawłowski i Wadim Gierasimow. Gra pojawiła się na rynku po raz pierwszy 6 czerwca 1984 roku w Związku Radzieckim Jakub Jamrozek

Tetris a zdolności poznawcze

"Efekt Tetrisa" ma też dobre strony. W 1994 roku badacze Okagaki i French wykazali, że regularne sesje Tetrisa (12 sesji) mogą zagęścić istotę szarą gracza, czyli tę część naszego mózgu, która jest bezpośrednio związana z inteligencją, elastycznością poznawczą i wieloma innymi zdolnościami. -  W tym z koncentracją. Ważne jest jednak, żeby te sesje nie trwały dłużej niż 30 min i żeby odbywały się w równym odstępie czasowym - podpowiada Paulina Nowak.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna" 

Prowadzący: Jakub Jamrozek

Gość: Paulina Nowak (psycholog sportu i e-sportu)

Data emisji: 04.08.2021

Godzina emisji: 20.08

kul


Czytaj także

Perfekcjonizm. Przepis na sukces czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:40
Wysokie wymagania, trudne do osiągnięcia cele i pracowitość - to cechy perfekcjonisty. Jednak to, co dla jednych może być drogą do sukcesu, innym może zrujnować życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

A ty, czy umiesz zrobić sobie dzień bez telefonu?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 19:43
Dla jednych porzucenie swojego smartfona na jeden dzień nie będzie niczym trudnym, dla innych - to ogromne wyzwanie. 15 lipca obchodzony jest Dzień bez Telefonu Komórkowego.
rozwiń zwiń