Kobiety w kulturystyce. "Wiele pułapek na drodze do kariery"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:46
Świat kulturystyki przestał być zarezerwowany dla mężczyzn. Fitness, trójbój czy wyciskanie to dyscypliny, w których jest coraz więcej kobiet. - Budowanie atletycznej sylwetki u kobiet to zupełnie inna sprawa niż zwykły fitness. To bardzo trudna droga - mówi Natalia Warzyńska, ekspert ds. treningu i suplementacji.
Sportowa sylwetka u kobiet - jak do niej dojść bez uszczerbku na zdrowiu?
Sportowa sylwetka u kobiet - jak do niej dojść bez uszczerbku na zdrowiu?Foto: Shutterstock.com/a GlebStock

warzywa, lato, letnie warzywa, leczo 1200.jpg
Klimatarianizm. Dieta, która może pomóc Ziemi

By osiągnąć wymarzoną, umięśnioną sylwetkę, trzeba sporo poświęcić, bo trening na siłowni jest niezwykle czasochłonny. Dlatego kobiety - tak jak mężczyźni - coraz częściej sięgają po doping, czyli najgorsze z możliwych rozwiązań. Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką Marcin Pulik, dietetyk, trener kulturystów, w grę wchodzi cała masa środków. - Przede wszystkim anaboliki, które pomagają zwiększyć muskulaturę. Są na tej liście też leki na astmę, tu można wspomnieć m.in. o albuterolu, który pomaga zmniejszyć tkankę tłuszczową. W grę wchodzą także leki dla zwierząt, m.in. środek stosowany w ostatnich okresach przygotowań przed zawodami, aby "wysuszyć sylwetkę" - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
14:38 czwórka kobiety kulturystyka 2021_11_22-20-07-56.mp3 O kobiecej drodze do świata kulturystyki i pułapkach, które na niej czekają, opowiadają Natalia Warzyńska i Marcin Pulik (Strefa Prywatna/Czwórka)

crossfit ćwiczenia 1000x667.jpg
Trening atlety. Liczy się technika i cierpliwość

Jak podkreślał, wszelkiego rodzaju środki anaboliczne i androgenne, choć będą skutkowały wzrostem masy mięśniowej u zawodniczek, mają także negatywne konsekwencje. - Większość sterydów to pochodne testosteronu, więc ich zażywanie wiąże się m.in. z obniżeniem głosu, nadmiernym owłosieniem czy zanikiem miesiączki. Hormony mają wpływ na psychikę, mogą powodować m.in. wahania nastrojów - wyliczał ekspert.

 Posłuchaj także:

- Zaczynałam kilkanaście lat temu i wówczas byłam najczęściej jedyną intensywnie trenującą kobietą na siłowni. Dziś niemal zawsze można ich tam spotkać przynajmniej kilka - mówiła w Czwórce Natalia Warzyńska, kiedyś biegaczka, a dziś ekspert ds. treningu i suplementacji. Opowiadała także o swojej drodze do sportowej kariery i wymarzonej sylwetki. - Trening, dieta, trening, dieta, z biegiem czasu kreatyna, a potem pojawił się temat wspomagania farmakologicznego - wspominała. - Budowanie atletycznej sylwetki u kobiet jest niezwykle trudne, bo to wbrew naszej naturze. Mężczyźni są do tego predestynowani, a my nie - podkreślała. 

trening trener online streaming shutterstock 1200.jpg
Trenował kalistenikę dwa lata. "To zmieniło moje życie"

Czytaj także:

Jak opowiadała, w przypadku stosowania "wspomagaczy" przez kobiety dużo zależy od dawki i podatności organizmu na dany specyfik. - Większość tych środków, jak hormony, peptydy, niestety - poza widocznymi zmianami w ciele kobiety - bardzo obciąża także serce, może powodować zmiany miażdżycowe, problemy z wątrobą czy nerkami. Przy spalaczach tłuszczu pojawić się może pocenie, drżenie rąk, zawroty głowy, brak snu - opowiadała gość Czwórki. - Wszystko zależy od tego, co kobieta chce osiągnąć. Jeśli trenuje wyłącznie rekreacyjnie i dla siebie, prawdopodobnie po dostrzeżeniu tych objawów zejdzie z dawki. Jednak zawodniczki najczęściej kontynuują terapię farmakologiczną - tłumaczyła gość Czwórki.

Posłuchaj
13:59 czwórka kulturystyka kotek2021_11_22-20-35-49.mp3 Joanna Kotek o pułapkach w psychologii sportu nie tylko kobiet, ale i mężczyzn (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak podkreślała psycholog sportu Joanna Kotek, motywacją do sięgania po dodatkowe substancje wspomagające może być środowisko. - Presja związana z wynikami jest dziś na wysokim poziomie i ma to miejsce nawet w przypadku młodych zawodników. Wywierają ją nie tylko trenerzy i współzawodnicy, ale i sami rodzice - opowiadała gość Czwórki. - Poza tym oczekiwania związane z wyglądem to nie tylko domena kobiet. W sportach, które mają kategorie wagowe, mężczyźni mogą mieć równie duże problemy z wyglądem, wagą i zaburzeniami odżywiania, jak kobiety - tłumaczyła Joanna Kotek. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Natalia Warzyńska (specjalistka ds. treningu i suplementacji), Joanna Kotek (psycholog sportowy), Marcin Pulik (dietetyk i trener kulturystów)

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Walki gladiatorów czy barbarzyńców - historię poznasz na polu bitwy zamiast z książek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:41
- Staramy się łączyć naukę z dobrą zabawą i przede wszystkim realizowaniem swoich pasji - tłumaczy Mariusz Myśliwski z Koła Naukowego Amatorów Antyku UMCS. 
rozwiń zwiń