Walki gladiatorów czy barbarzyńców - historię poznasz na polu bitwy zamiast z książek

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:41
- Staramy się łączyć naukę z dobrą zabawą i przede wszystkim realizowaniem swoich pasji - tłumaczy Mariusz Myśliwski z Koła Naukowego Amatorów Antyku UMCS. 
Walka gladiatorów. Poznawanie historii w praktyce może być fascynujące
Walka gladiatorów. Poznawanie historii w praktyce może być fascynująceFoto: Fotokvadrat/Shutterstock.com

shutterstock rybnik 1200.jpg
Odwiedź Paryż, Pekin, Manhattan i Maroko, spacerując po Rybniku

Rozwijanie swoich zainteresowań i poznawanie historii od tej "innej" strony, właśnie poprzez rekonstrukcje poszczególnych dziedzin życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian, ale także uzbrojenia legionistów, gladiatorów czy hoplitów - to główne założenia Koła Naukowego Amatorów Antyku, które działa w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej. 

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2021_11_22-12-23-04.mp3 O tym, jak skutecznie poszerzać swoją wiedzę historyczną w praktyce, opowiada Mariusz Myśliwski (Stacja Nauka/Czwórka) 

- Na samym początku po prostu wytwarzaliśmy artefakty, na przykład ciężarki do skoku w dal albo do rzutu dyskiem - opowiadał Mariusz Myśliwski, szef Koła, który zajmuje się przede wszystkim dziejami gladiatorów i gladiatorstwa. - W grupie rekonstrukcyjnej odtwarzam postać gladiatora w klasie "prowokator". To taka archeologia eksperymentalna, testuję techniki walki oraz to, jak można wykorzystać daną broń w stosunku do przeciwnika. 

Posłuchaj także:

Miłośnicy historii starają się także rekonstruować starożytne przedmioty nie tylko z pola bitwy. - Na przykład lampki oliwne, które znajdowano na terenie Italii. Najprostszy sposób na rekonstrukcję to znalezienie zdjęć i opisów takiego artefaktu. Wówczas, gdy już znamy rozmiary danego przedmiotu, staramy się go stworzyć, na przykład te konkretne lampki - z gliny. Na kole garncarskim formujemy miseczkę, a potem kształtujemy ją, dodając górną część - tłumaczył.

Miłośników historii i rekonstruktorów spotkać można właściwie na terenie całej Polski. - Wyjeżdżając na zajęcia czy badania, staramy się odtworzyć takie życie na wyjeździe, bo wielu ludzi chce z nami rozmawiać. Rozstawiamy nasze stanowiska edukacyjne, wystawy, a potem dajemy pokazy, m.in. walk gladiatorów, legioniści pokazują, jak toczono walki z barbarzyńcami. Staramy się, by nasze zajęcia były jak najbardziej interaktywne, by nie ograniczały się do samego wykładu, ale stanowiły też element zabawy.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 12.25

kd

Czytaj także

"Red Dear Redemption". Czy da się nauczyć historii z gier wideo?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:14
Obie części gry wideo "Red Dead Redemption" mają być wykorzystane do nauki o historii Stanów Zjednoczonych. Na ten pomysł wpadli profesorowie uniwersytetu w Tennessee.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń