Białostockie Dojlidy - co mają wspólnego z morzem?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 14:12
Osiedle Dojlidy w Białymstoku to dziś największe osiedle miasta, usiane zabytkami i atrakcjami. Skąd ta charakterystyczna nazwa? Teorie o jej genezie są przynajmniej trzy. 
Białystok
Białystok Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"?

Przyjmuje się, że osiedle Dojlidy jest starsze niż samo miasto i jest jego perełką. Prawie wcale nie wyburzono tam starych domów pod budowę nowoczesnych blokowisk. To obszar bardzo bogaty kulturowo. 


Posłuchaj
04:56 czwórka stacja nauka 23.04.2021 białystok.mp3 O Dojlidach w Białymstoku opowiada Anna Kraśnicka, przewodniczka (Stacja Nauka/Czwórka)

-  Wskazuje się, że Dojlidy to było plemię bałtyjskie, które zamieszkiwało te tereny w średniowieczu, do XIII-XIV wieku - mówi Anna Kraśnicka, przewodniczka i autorka bloga Białystok subiektywnie. - Chcielibyśmy, żeby to było takie jasne, że było takie premie "Dojlidzi" czyli lud podobny do Jaćwingów, ale nie wszyscy są co do tego zgodni. Mówi się też, że Dojlidy pochodzą od starobiałoruskiego słowa "dojlida" czyli "cieśla", czyli że była to osada służebna gdzie mieszkali stolarze - dodaje. 

Inna koncepcja mówi o tym, że nazwa pochodzi od litewskich osadników sprowadzonych przez pierwszego właściciela, Jakuba Tabutowicza. - On pochodził z okolic miasta Lida, dziś na Białorusi - wyjaśnia przewodnicka.


Czytaj także:


Dojlidy maja kilka kwartałów, najważniejsze z nich mają swoje nazwy tematyczne. - Dawna wieś Dojlidy to Dojlidy Górne, tam, gdzie są dawne fabryki włókiennicze z XIX wieku, to Dojlidy Fabryczne - wymienia przewodniczka. - Jest też Dojlidy Osiedle. Te najstarsze ulice, gdzie są gierkowskie wille z lat 60. i 70., mają nazwy zwierzęce. Jest: Niedźwiedzia, Borsucza, Sokola - jest tego cała masa - dodaje. 

W 2006 roku Dojlidy poszerzono, dołączono do nich dawne pola - Zagórki. - Bardzo szybko powstały tam nowe domy. A ulice otrzymały nazwy matematyczne: Ujemna, Dodatnia, Ułamkowa, Algorytmiczna. Na Dojlidach duży obszar zajmują też nazwy związane z morzem: Masztowa, Piracka, Zatokowa - opowiada rozmówczyni Czwórki. 

Na terenie Dojlid znajdują się dwa pałace, ale główną atrakcją jest tzw. Plaża. To kompleks kilkunastu stawów, z plażą, ostoją dla ptactwa - zdradza Anna Kraśnicka. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 23.04.2021

Godzina emisji: 12:22

pj

Czytaj także

Historia ulicy Bankowej w Katowicach. "Niezwykle barwna"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 16:33
Zaledwie 360-metrowa ulica Bankowa w Katowicach jak w soczewce skupia historię miasta. To centrum życia studenckiego, ale także sportu i... finansów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toruńskie balony przetrwały w nazwie ulicy

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:00
- Toruń słynie w świecie ze zdania "Gotyk na dotyk, Kopernik i piernik" - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu. Jednak Toruń ma w zanadrzu wiele tajemnic, między innymi ulicę Balonową, której nazwa nie pojawiła się przypadkowo.
rozwiń zwiń