Odwiedź Paryż, Pekin, Manhattan i Maroko, spacerując po Rybniku

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:50
Rybnik słynie z żużla i Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Spacerując po tym mieście, możemy się poczuć naprawdę światowo - dotrzeć na Manhattan, do Paryża, Pekinu czy nawet Maroka.
Rynek Rybnika. To miasto składa się z 27 dzielnic
Rynek Rybnika. To miasto składa się z 27 dzielnicFoto: Shutterstock/Curioso.Photography
Łódź ulica Piotrkowska 1200.jpg
Łódź - miasto ze śledziem, rzekami i "Luwrem"? 

Te nazwy to oficjalne lub zwyczajowe nazwy poszczególnych dzielnic w Rybniku. - Meksyk to dzielnica Chwałowice - dokładnie między Chwałowicami a centrum. To część osiedlowa miasta, przykopalniana - wyjaśnia dr Bogdan Kloch, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum w Rybniku. - Maroko natomiast jest największą dzielnicą miasta. Za Marokiem powstało Maroko-Nowiny. Mieszka tam około 30 tysięcy osób, to największe nasze blokowisko - dodaje.


Posłuchaj
04:38 czwórka stacja nauka 18.11.2021.mp3 Tajemnice dzielnic Rybnika (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czas powstania tych nazw to najprawdopodobniej lata po I wojnie światowej. Rozmówca Oliwii Krettek wiąże je z plebiscytem na Śląsku, czyli rokiem 1922 i kolejnymi latami. W miejscach niezagospodarowanych zaczęły się pojawiać domy budowane dla pracowników kolei.

- Tam, gdzie te osiedla powstawały, były pustki. Te tereny nie miały nawet własnych nazw - wyjaśnia historyk. - Zakładano osiedla i zastosowano jakiś nietypowy klucz do ich nazewnictwa, to moja teoria - dodaje.

Mówi się też, że nowe nazwy mogły nawiązywać do ukształtowania terenu czy okolicznego krajobrazu. - Maroko było takie płaskie jak pustynia. Lekkie wzniesienia, które może komuś przypominały teren pustynny - bez drzew, tylko łąki, pola, ugory za miastem. Może w ten sposób kojarzyło się z Marokiem, ale dlaczego nie z Algierią czy Tunisem… To kwestia trudna do wyjaśnienia - dodaje.

Posłuchaj także:

Meksyk założono na terenach bardziej pagórkowatych, zakrzaczonych. To dzielnica granicząca z parkiem leśnym. Charakterystycznym punktem tego miejsca jest rondo. - Rybnik słynie z tego, że na rondach posiada różne ciekawe konstrukcje i w dzielnicy Meksyk jest to rondo z kaktusami - wyjaśnia rozmówca Czwórki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Miasto Rybnik (@rybnik.eu)

Na innym rondzie ma powstać kopia symbolu stolicy Francji, która nawiąże do potocznej nazwy innego rybnickiego osiedla - Paryż. - Tu ma stanąć 14-metrowa konstrukcja, miniatura wieży Eiffla - wyjaśnia historyk.

Manhattan i Pekin znajdziemy na obrzeżach miasta. - Moim zdaniem te nazwy to nazwy powojenne. Związane z napływem ludzi do Rybnika. Nowi mieszkańcy przybywali tu za chlebem, za pracą. Zatrudniani byli w fabrykach i zakładach, które tu powstawały - wyjaśnia dr Bogdan Kloch. - Może Pekin był swego rodzaju prześmiewczą nazwą, powstałą w analogii do chińskiego Pekinu, miasta gęsto zaludnionego przez ludzi z różnych stron. Dziś tej nazwy używa się bez emocji - dodaje.

Zdaniem rozmówcy Czwórki tajemnica nazw rybnickich dzielnic prawdopodobnie kryje się w dokumentach kolejowych i może kiedyś ktoś ją rozwikła.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 12.25

pj


Czytaj także

Ulica Posag 7 Panien w Warszawie. Co za historia!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:00
Z ulicą Posag 7 Panien wiąże się niezwykła historia, sprawdzamy kim były tajemnicze panny i co stało się z ich posagiem. Jak łączy się z nazwą dzielnicy Ursusem i co z tym miejscem ma wspólnego Henryk Sienkiewicz?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaułek Prosowy. Ulica, która powstała z przejęzyczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:20
- Zaułek jest trochę na uboczu głównych szlaków handlowych i jak donoszą archiwalne źródła, w Zaułku Prosowym nigdy nie było spichlerzy i nie handlowano tam zbożem - mówi Paweł Bukowski, przewodnik miejski po Toruniu.
rozwiń zwiń