Jaka jest współczesna wieś i co oferuje "mieszczuchom"?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 16:30
Życie na wsi jest trudne, a młodzi mają tam inne problemy niż ci z miast. Czy wciąż pokutuje pogląd, że mieszkanie na wsi to obciach?
Jak wygląda dziś życie na wsi?
Jak wygląda dziś życie na wsi?Foto: Lena Ivanova/Shutterstock

Dane mówią coś innego - coraz więcej mieszkańców dużych miast decyduje się na to, by zacząć żyć na wsi. - Od 2000 roku systematycznie przybywa osób, które decydują się na ten kierunek migracji - tłumaczyła w Czwórce dr Ruta Śpiewak. Miejsca, do których najchętniej przeprowadzają się mieszkańcy metropolii to pierścienie wokół dużych miast, gdzie śpią i mieszkają, ale nie pracują i nie korzystają z usług ani z rozrywek. Tak rozumiana "wieś" niewiele ma jednak wspólnego rolniczymi gospodarstwami, kurami i kaczkami. Co zatem dziś znaczy „wiejskość” i czy można jej elementy odnaleźć także w dużych miastach? I jak mieszkańcy wsi postrzegają osiedlających się wokół nich ludzi "miastowych"?

Socjologowie nie mają wątpliwości, że wieś jest znowu modna, i że jej uroki doceniliśmy w pandemii. - Z rolnictwa żyje tylko trochę ponad 10 procent mieszkańców wsi. Tymczasem w społeczeństwie ciągle operuje się stereotypowym obrazem, w którym wieś to głównie rolnicy, którzy pracują na polach - mówiła prof. Hanna Podedworna. Zaś jak tłumaczyła Monika Przeworska, na polskich wsiach wcale nie żyje się źle. - Młodzi mieszkańcy wsi to często ludzie wykształceni, pełni pasji i rozwijający swoje gospodarstw

Gościem audycji będzie Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. Stowarzyszenie wywodzi się ze wsi Gorajec na pograniczu polsko-ukraińskim, jednak organizuje działania zarówno na szczeblu lokalnym (wieś, gmina, powiat) jak i ogólnokrajowym i międzynarodowym. Od początku swego istnienia działa na rzecz zmiany społecznego odbioru kultury wiejskiej, podejmując tematy, które są w dominującej narracji pomijane lub traktowane w sposób stereotypowy.

***

Na "Strefę Prywatną" - we wtorek (02.08) o godz. 20.05 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul

Czytaj także

Nowe kryteria dorosłości. Kompetencje, a nie stan posiadania

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 15:00
Statystyki pokazują, że osoby w wieku 18-29 lat coraz później wchodzą w dorosłość w ujęciu pięciu społecznych kryteriów dojrzałości. Kryteria określone mianiem "Big Five" obejmują wejście na rynek pracy, wyprowadzkę z domu rodzinnego, założenie własnego gospodarstwa domowego, wstąpienie w związek małżeński oraz posiadanie dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedyś studniówka i matura. Jakie są dziś kryteria dorosłości?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 16:50
- Egzamin dojrzałości wieńczy etap obowiązkowej edukacji w życiu człowieka i zbiega się w czasie z osiągnięciem pełnoletności. Ale to raczej są kwestie pewnej umowy społecznej. Nie utożsamiałbym dorosłości z rozwiązywaniem testów - przekonuje psycholog Stefan Sawicki. 
rozwiń zwiń