Czy współczesna wieś jest przystosowana do potrzeb młodych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 15:56
Niskie zarobki, brak zawodowych perspektyw i brak uczelni wyższych, to – jak przekonywał gospodarz audycji Piotr Firan – niektóre z przyczyn, dla których dla młodzieży wychowanej na wsi, jedyną szansą na zdobycie wyższego, a czasem i średniego wykształcenia może być przeprowadzka do miasta.
Audio
  • Dlaczego Polacy wybierają wieś, a co ciągnie młodych rolników do miast? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Z jednej strony miasto daje możliwość znalezienia pracy i wyższych zarobków. Z drugiej - to właśnie na wsi młodzi nierzadko widzą swoje miejsce. - Z rolnictwa żyje tylko trochę ponad 10 procent mieszkańców wsi. Tymczasem w społeczeństwie ciągle operuje się stereotypowym obrazem, w którym wieś to głównie rolnicy, którzy pracują na polach - mówiła prof. Hanna Podedworna. Zaś jak tłumaczyła Monika Przeworska, na polskich wsiach wcale nie żyje się źle. - Młodzi mieszkańcy wsi to często ludzie wykształceni, pełni pasji i rozwijający swoje gospodarstwa - mówiła rozmówczyni Piotra Firana.   

Czy życie na wsi to dzisiaj bariera dla młodych ludzi? A może szansa dla ich inwencji i przedsiębiorczości? Kto wraca po studiach na wieś, a kto pozostaje w mieście? I czym zajmują się ludzie na wsi, jeśli nie gospodarstwem? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Weronika Puszkar zaś sprawdziła, jak żyje się mieszkańcom Siedziny, niewielkiej miejscowości pod Zakopanem. Czy w tym regionie Polski jest inaczej niż np. na Lubelszczyźnie?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Hanna Podedworna (Państwowa Szkoła Wyższa w Białej Podlaskiej), Monika Przeworska (Zarząd Krajowego Związku Młodziezy Wiejskiej)

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 15.09

kd/pj

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spowiednik nie musi być święty, tylko mądry

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 17:20
- Kwestionujemu sens spowiedzi, bo upada nasze życie wewnętrzne, głębsza refleksja nad sobą samym, a przede wszystkim nasza więź z Bogiem i z drugim człowiekiem - mówi ks. Marek Kotyński i tłumaczy, jak można może się to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wisła skarbów". Sentymentalna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:05
- Pomysł na Skarby nie narodził się od końca w mojej głowie - mówił twórca projektu Tomasz Stempniewicz. - Z ramienia organizatorów festiwalu "Niewinni czarodzieje" wyszedł impuls, by klasykę polskiej muzyki rozrywkowej połączyć ze współczesną elektroniką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jod. Rybna przekąska zamiast wakacji nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:51
Wakacje nad Bałtykiem latem wcale nie gwarantują dostarczenia naszemu organizmowi potężnych dawek jodu. Wszystko przez to, że akwen wtedy bywa spokojny, a jod wytwarza się przy wzburzonym morzu. 
rozwiń zwiń