Miłość. "Budowania związku można się nauczyć"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 12:05
Jak pomóc singlom spełnić marzenie o spotkaniu tego jedynego, ślubie i założeniu rodziny? Co jest najlepszym sposobem na wejście w szczęśliwą i trwałą relację? Czy wystarczy uświadomienie sobie własnych potrzeb i oczekiwań? Psycholog Zuzanna Górska-Kanabus próbuje w Czwórce odpowiedzieć na te pytania.
W poszukiwaniu miłości warto postawić na szczerość
W poszukiwaniu miłości warto postawić na szczerośćFoto: shutterstock/Ann Haritonenko

- Kobiety, z którymi pracuję, marzą o miłości, małżeństwie. Jednak w te związki nie wychodzą albo są niewidoczne dla mężczyzn i nie wiedzą dlaczego - mówi. - dr Zuzanna Górska-Kanabus psycholog, autorka kursu i programu dla kobiet #KierunekMałżeństwo. - Zdarza się też, że ciągle trafiają na mężczyzn z którymi im się nie układa. Uważają wówczas, że mają pecha w miłości, a jak nie wiesz czemu coś się dzieje, to zaczynasz szukać winy w sobie.


Porzuć obwinianie siebie

Obwinianie siebie możemy wynieść z dzieciństwa, może mieć na nie wpływ środowiska i przekazy, które usłyszeliśmy w przeszłości. Gość Czwórki przekonuje, że wcale to nie z nami musi być coś źle. - Mówię dziewczynom, że z tobą jest wszystko ok, tylko być może czegoś nie umiesz. Po prostu nie potrafisz budować relacji, bo nikt nas tego nie uczy. Nie mamy takiego przedmiotu w szkole - tłumaczy. - W rodzinie też różnie bywa, nie znam rodziny, w której by rodzice podjęli trud i rozmawiali z dziećmi o tym, jak budować relacje, jak się komunikować i jak wybrać właściwego mężczyznę. Nie tłumaczą, na co zwrócić uwagę i jakie są etapy budowania relacji.

Uczestniczki programu #KierunekMałżeństwo przyjmują takie słowa z ulgą i reagują na nie z otwartością. - Dzięki temu odzyskują poczucie sprawstwa, że "mogę się tego nauczyć". Być może to będzie bolesny proces, ale jest szansa wyjść poza dotychczasowe schematy działania, jakimi są nasze doświadczenia z domu czy z poprzednich związków. Naprawdę można coś zmienić w myśleniu i w podejściu do siebie - podkreśla specjalistka. - Komunikat "coś ze mną jest nie tak i nie wiem, co mam zrobić", zamyka i przeraża, wywołuje poczucie bezsilności, bezradności. Natomiast informacja "z tobą jest wszystko OK, tylko się naucz" - buduje i otwiera.


Sprawdź także:

Wyobrażenia i schematy

W dorosłość często wchodzimy z wyobrażeniami o uczuciu. Bierzemy je z telewizji, z filmów i komedii romantycznych, niestety często są one oderwane od rzeczywistości. Najczęściej jednak za wybór partnera odpowiedzialny jest schemat wyniesiony z domu. - Wierzę w to, że mamy określony typ, który wybieramy. Dopóki nie uświadomimy sobie, że ten typ jest dla nas destrukcyjny, to cały czas wchodzimy w związki bez przyszłości - tłumaczy gość Czwórki. -Dziewczyny, które pochodzą z rodzin alkoholowych, ale nie tylko, mogą mieć syndrom ratownika i wybierają zawsze kogoś, kogo trzeba ratować. Potem okazuje się, że to nie to, a taki mężczyzna nie chce się zmienić, bo mu wygodnie. Może być też tak, że kandydaci nie spełniają naszych oczekiwań, bo wiecznie porównujemy ich do taty-ideału. 


Źr. Instagram/#KierunekMałżeństwo


Trzy etapy pracy nad sobą

Żeby coś zmienić, potrzebny jest wysiłek i praca własna. Taki proces można podzielić na trzy etapy. W pierwszym z nich koncentrujemy się na sobie, uświadomieniu swoich potrzeb, oczekiwań, pragnień, ale też lęków i przekonań wyniesionych z domu. To też etap, gdy uświadamiamy sobie swoją wizję związku i małżeństwa. Jeśli mamy już to uchwycone przechodzimy do drugiego etapu, którym jest chodzenie na randki.


Sprawdź też:

- Poznajemy mężczyzn czy kobiety i sprawdzamy, czy moje wyobrażenia i to, czego ja oczekuję, to jest rzeczywiście to, z czym się dobrze czuję. Ktoś może powiedzieć, że marzy, żeby mężczyzna był troskliwy, ale co to znaczy? To trzeba sprawdzić - tłumaczy dr Zuzanna Górska-Kanabus. - Potem można przejść do trzeciego etapu, który pojawia się, gdy już spotykamy kogoś bardziej interesującego i zaczynamy budować związek. To jest też ten moment, w którym czasem trzeba trochę odpuścić z wymaganiami, bo może się okazać, że  dostaniemy coś, czego się jeszcze nie spodziewaliśmy. Jednocześnie warto cały czas uczyć się komunikacji, asertywności i bycia przy sobie. Może to brzmieć jak ogrom pracy, ale gdy jesteśmy w procesie, to przychodzi kroczek po kroczku.


Posłuchaj
40:39 Czwórka/Strefa Prywatna - miłość budowanie związku 13.04.2023.mp3 Dr Zuzanna Górska-Kanabus o budowaniu związku (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Zuzanna Górska-Kanabus (psycholog, autorka kursu i programu dla kobiet #KierunekMałżeństwo)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 20.05

aw

Czytaj także

Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
rozwiń zwiń