Nieprzeciętni 2023. Finalista Piotr Kilian i jego podróżnicza pasja

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:00
- Moja podróż na Jamajkę uświadomiła mi, że mam predyspozycje, żeby zostać podróżnikiem - mówi Piotr Kilian. Nam opowiedział, jak wyglądała to podróż, kogo poznał po drodze i co zmieniła w jego życiu.
Piotr Kilian
Piotr KilianFoto: arch.pryw.

Pochodzący z Istebnej 27-letni Piotr Kilian, znany jako "Pirat Dyplomata", z wykształcenia jest specjalistą od bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Z pasji i zamiłowania jest podróżnikiem, a na swoim koncie ma prawdziwie ekstremalne wyprawy.

Gość audycji postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i do plebiscytu Czwórki zgłosił się sam. - Jak się robi fajne rzeczy, to dobrze, żeby ludzie o tym słyszeli - opowiada w audycji. - Trzeba próbować różnych sposobów, żeby dać o sobie znać i dotrzeć do ludzi. Udało się i podróżnik znalazł się wśród tegorocznych finalistów "Nieprzeciętnych".

Zaczęło się od Jamajki

W wieku 23 lat Piotr, realizując największe życiowe marzenie, kupił bilet na Jamajkę. - Całe życie mieszkałem w górach i cały czas szukałem czegoś egzotycznego. Wyspy na Karaibach takie zdecydowanie są. Postanowiłem więc zrealizować swoje marzenie - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar. - Miałem jakiś obraz Jamajki w głowie. Na miejscu co prawda okazało się, że jest troszkę inaczej, ale dzięki temu odkryłem pasję, a także umiejętność do przetrwania i adaptacji. Nigdy nie sądziłem, że mogę być podróżnikiem, bo w szkole nie za bardzo szło mi z geografii i z języków obcych. W tej podróży odkryłem jednak, że mam do tego predyspozycje.


Szczęściu trzeba pomóc

Jamajka stanowiła wstęp do kolejnych wypraw. Rok później Piotr zrobił patent żeglarski i przepłynął żaglówką Atlantyk z Afryki na Karaiby.

- Było to pokłosie pierwszej wyprawy. Gdy już spełniłem to swoje wielkie marzenie, po powrocie do Polski nie wiedziałem, co ze sobą zrobić - wspomina. - Natrafiłem na festiwal studencki Kormorany w Olsztynie, gdzie można było zgłosić swoją prelekcję. Podobnie jak do "Nieprzeciętnych", zgłosiłem się sam i pomogłem trochę szczęściu. Pojechałem do Olsztyna, gdzie opowiadałem o Jamajce, a później dostałem voucher na patent żeglarski. Poznałem kapitana, który akurat płynął przez ocean, i zaprosił mnie do załogi. I to był początek kolejnej wyprawy.

Sprawdź także:

Piotr przyznaje, że mógł zdecydować się na łatwiejszą podróż, jednak nie zrobił tego. - Myślę sobie, że w życiu chyba nie chodzi o to, żeby iść na łatwiznę. To było wyzwanie, fajnie sobie stawiać ambitne cele - tłumaczy. - Płynęliśmy cały czas i wykonywaliśmy wszystkie obowiązki związane z obsługą jachtu. Dni były powtarzalne. Nie ma tam internetu i zasięgu, więc taki rejs skłania do odbywania podróży w głąb siebie. Ważne jest też mieć fajną załogę, a ja na taką trafiłem.

Statuetka plebiscytu "Nieprzeciętni" Statuetka plebiscytu "Nieprzeciętni"

Czytaj także:

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, Piotr ma za sobą także pieszą wędrówkę przez pustynię na Bliskim Wschodzie. Kilka razy przejechał autostopem Europę, a niedawno wrócił z wyprawy arktycznej na Grenlandię. Przed nim kolejne wyzwania - podróżnik planuje Wyprawę Narodową na przeciwległy koniec świata, której start jesienią. - W trakcie podróży najważniejszych jest dla mnie kontakt z ludźmi. Często zdarza się tak, że śpię w domach napotkanych na drodze osób - opowiada. - Podczas wypraw pojawiają się różne sytuacje, z których udaje mi się z reguły dobrze wybrnąć, stąd też moja ksywka "Pirat Dyplomata".

Posłuchaj
12:12 Czwórka/Strefa Prywatna - Nieprzeciętny Piotr Kilian 01.06. 2023.mp3 Finalista Nieprzeciętnych Piotr Kilian o swojej pasji i planach (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Finalistę plebiscytu Nieprzeciętni 2023 poznamy podczas uroczystej Gali 22 czerwca.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Piotr Kilian (finalista Nieprzeciętnych 2023)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 20.15

aw

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Michał Brańka i Michał Kuryłek. Co słychać u finalistów sprzed lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 15:54
Sprawdzamy, co słychać u finalistów poprzednich odsłon plebiscytu. Michał Kuryłek to znalazł się w finale w 2022 roku, to także student medycyny z "misją wyciskania potencjału". Michał Brańka, który ostatnio bardzo intensywnie działa w projekcie "Uśmiech na ratunek", otrzymał statuetkę w 2018 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Głosuj już teraz. Czy Nieprzeciętną zostanie Monika Saj?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 11:31
Trwa Czwórkowy plebiscyt Nieprzeciętni 2023. Teraz jest czas na oddanie głosu na swojego faworyta. Do 11 czerwca można wybierać spośród grona 10 finalistów wybranych przez nasze Jury. Wśród nich jest Monika Saj
rozwiń zwiń