Drobne urazy psychiczne. Jak nas niszczą?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 15:42
W przypadku fizycznych dolegliwości wiemy, co robić, natomiast wobec drobnych urazów psychologicznych zazwyczaj jesteśmy bezradni.
Jak długofalowo działają drobne - na pierwszy rzut oka - smutki i urazy psychiczne?
Jak długofalowo działają drobne - na pierwszy rzut oka - smutki i urazy psychiczne?Foto: Pixabay.com/Public Domain

A przecież zaburzają one naszą równowagę psychiczną i mogą urosnąć do rozmiarów nerwicy lękowej czy depresji. Wielu diagnozowanym zaburzeniom, z powodu których sięgamy po profesjonalne leczenie, dałoby się zapobiec, gdybyśmy zastosowali pierwszą pomoc emocjonalną od razu, gdy zostaliśmy zranieni. Tak przynajmniej twierdzi dr Guy Wich, psycholog kliniczny, autor książki "Emocjonalne SOS".

Czy to rzeczywiście działa? Czy pozwala poradzić sobie z odrzuceniem, samotnością, stratą i traumą, poczuciem winy, rozdrapywaniem emocjonalnych ran, porażką, niską samooceną? O to zapytamy Adriannę Sobol – psychologa, psychoonkologa i psychotraumatologa.

***

Na "Strefę Prywatną" zapraszamy we wtorek (15.11) w godz. 20.05-21.50. Audycję poprowadzi Jakub Jamrozek.

kd/jsz

Czytaj także

Masz kompleksy? Walcz z nimi skutecznie!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 18:36
Grube nogi, za duży nos, zbyt niski wzrost - nastoletnie Polki mają kompleksy. Są skrajnie krytyczne wobec siebie, niezadowolone z życia i na ciągłej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Terapeutyczne kino. Film zamiast kozetki?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 11:00
"Film to życie, z którego wymazano ślady nudy", tak podobno twierdził mistrz suspensu i kina psychologicznego, Alfred Hitchcock. Wiele życiowych zawirowań, które nas spotyka, na warsztat biorą reżyserzy. Czy w ich obrazach odnajdziemy remedium?
rozwiń zwiń