Poniedziałki to 6 lat naszego życia zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:16
- Gdy wyliczyłam, że poniedziałki to 6 lat naszego życia, to było mi żal - mówi coach Joanna Karpeta. - Dlatego postanowiłam pokochać poniedziałki i tym zarazić wszystkich, którzy są gotowi na to, żeby zadbać o każdy dzień swojego życia - dodaje. 
Audio
  • Jak pokochać poniedziałki i uniknąć wypalenia zawodowego (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wiele osób nie korzysta z wolnej niedzieli, bo już myśli o poniedziałkowej pracy. Zaczyna je boleć brzuch, głowa, wpadają w kiepski nastrój, borykają się ze spadkiem energii. To wszystko mogą być objawy wypalenia zawodowego. - Mnie samą też dotknęło coś podobnego - przyznaje autorka książki "Pokochaj poniedziałki". -  W połowie niedzieli miałam już takie nieprzyjemne uczucie i świadomość "jutro znowu poniedziałek i trzeba iść do pracy" - to nie było fajne uczucie. Świadczyło o tym, że syndrom wypalenia zawodowego zaczął mnie dopadać - dodaje.

Praca zaczęła mi odbierać możliwość relaksowania się w weekendy. W sobotę leczyłam migrenę po tygodniu pracy, a niedziela służyła zamartwianiu się tym, że idzie kolejny tydzień Joanna Karpeta

Wypalenie zawodowe to czas, gdy przestajemy cieszyć się życiem, myślimy o pracy i zamartwiamy się nią, dopada nas brak komfortu i radości. A na tym cierpimy my sami, nasza rodzina i nasze hobby. - By uniknąć wypalenia zawodowego warunkiem koniecznym wcale nie jest lubienie naszej pracy - zwraca uwagę gość Kuby Jamrozka. - Może nam ona dawać inne profity np. zarabianie pieniędzy niezbędnych do realizacji swojej pasji - dodaje. 

czas stres praca nauka dedlajn 1200.jpg
Prokrastynacja czy lenistwo? Skąd ten opór przed wykonaniem czynności?

Jak unikać wypalenia zawodowego? Czy przestrzeganie podziału dnia na 8 godzin pracy, 8 godzin relaksu i 8 godzin snu może nas ustrzec przed wypaleniem? Czy dieta i sport też mogą coś tu zdziałać? O tym m.in. rozmawialiśmy w "Strefie prywatnej".

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Karpeta (coach, trener biznesu, ekspertka w dziedzinie rozwoju osobistego i budowania relacji społecznych, założycielka Motivado, autorka książki "Pokochaj poniedziałki")

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Brak umiejętności skupienia - "codzienność wielu pootwieranych procesów"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:00
Cal Newport to autor książki "Deep Work", poświęconej budowaniu stanu skupionej pracy. Pracy głębokiej przeciwstawia pracę płytką, czyli coś, co można łatwo powtórzyć. Dlaczego warto trenować pamięć i jakie efekty można osiągnąć dzieki takim ćwiczeniom?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perfekcjonizm - cenna cecha czy szkodliwy defekt?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:02
Bycie perfekcjonistą jest szczególnie doceniane przez pracodawców, ale potrafi też zaszkodzić. Psychologowie nadmierny perfekcjonizm określają jako dewiację, która praktycznie uniemożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie. 
rozwiń zwiń