Presja, trauma, konkurencja. Jak sobie z nimi radzić w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
Lista najbardziej niebezpiecznych zawodów świata jest różna, w zależności od rankingu i kraju, w którym był on robiony. Jeden z nich w pierwszej dziesiątce wymienia: dziennikarza, kucharza, taksówkarza, koordynatora eventów, specjalistę PR, pilota, strażaka czy żołnierza. Czy dołączy do nich "czyściciel internetu"?
Audio
  • Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog z Uniwersytetu SWPS opowiada o stresie i presji w pracy oraz sposobach na poradzenie sobie z nimi (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/NOBUHIRO ASADA

Dane naukowe mówią, że najszczęśliwsze osoby w pracy to takie, które są dopasowane do tego co robią Malwina Puchalska-Kamińska

Gdyby czyściciele Internetu byli popularna profesją, też byliby w czołówce pracowników najbardziej podatnych na stres, twierdzą psychologowie. Hans Block wyreżyserował film o tej bardzo tajemniczej grupie zawodowej, cenzorach Internetu, zwanych czyścicielami. Specjaliści w kontrolowaniu treści w mediach społecznościowych, modelowaniu zawartości forów to młodzi ludzie, którzy ze względu na charakter swojej pracy często przeżywają wewnętrzne katusze, a niejednokrotnie popełniają samobójstwo. 

- Wśród wymienionych w rankingu zawodów są w większości te narażone na kontakt z traumą ludzką - mówi Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog. - Czyściciele Internetu też znajdują się w tej grupie. Oni doświadczają agresji, przemocy, przemocy seksualnej, obcują z treściami o samookaleczeniach, samobójstwach. I choć nie dotyczy to ich bezpośrednio, to narażeni są na traumę, tak samo jak prokurator, który tylko np. czyta opis zbrodni - dodaje. 

Ludzie są najbardziej zadowoleni, szczęśliwi w pracy, kiedy mają i wysokie wymagania i wysokie zasoby. Czują, że praca stawia im wyzwania, ale też potrafią sobie z nimi radzić Malwina Puchalska-Kamińska

Gość Beaty Kwiatkowskiej zwraca uwagę na osadzenie zawodów w kulturach. Mówi o dużo wyższej pozycji społecznej pielęgniarki w Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Również tą pozycją warunkuje jej podatność na stres. Jakie więc czynniki powinniśmy brać pod uwagę wybierając pracę? Jak możemy modyfikować zasoby, którymi dysponujemy, a tym samym zwiększać naszą odporność na stres, pozbywać się go? W jakie narzędzia powinni być wyposażeni "czyściciele internetu"? Jak rozładować stres związany z pracą? I co tak naprawdę stresuje kucharzy? M.in. o tym w rozmowie w "Strefie Prywatnej".

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Malwina Puchalska-Kamińska (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 20.10

pj

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie ze stomią. "Można być aktywnym na 100 procent"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 11:44
- Jestem stomikiem i jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Nie mam barier, których nie potrafiłbym przekroczyć w porównaniu do ludzi bez stomii - mówi Tomasz Panfic. 
rozwiń zwiń