X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Presja, trauma, konkurencja. Jak sobie z nimi radzić w pracy?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
Lista najbardziej niebezpiecznych zawodów świata jest różna, w zależności od rankingu i kraju, w którym był on robiony. Jeden z nich w pierwszej dziesiątce wymienia: dziennikarza, kucharza, taksówkarza, koordynatora eventów, specjalistę PR, pilota, strażaka czy żołnierza. Czy dołączy do nich "czyściciel internetu"?
Audio
  • Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog z Uniwersytetu SWPS opowiada o stresie i presji w pracy oraz sposobach na poradzenie sobie z nimi (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/NOBUHIRO ASADA

Dane naukowe mówią, że najszczęśliwsze osoby w pracy to takie, które są dopasowane do tego co robią Malwina Puchalska-Kamińska

Gdyby czyściciele Internetu byli popularna profesją, też byliby w czołówce pracowników najbardziej podatnych na stres, twierdzą psychologowie. Hans Block wyreżyserował film o tej bardzo tajemniczej grupie zawodowej, cenzorach Internetu, zwanych czyścicielami. Specjaliści w kontrolowaniu treści w mediach społecznościowych, modelowaniu zawartości forów to młodzi ludzie, którzy ze względu na charakter swojej pracy często przeżywają wewnętrzne katusze, a niejednokrotnie popełniają samobójstwo. 

- Wśród wymienionych w rankingu zawodów są w większości te narażone na kontakt z traumą ludzką - mówi Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog. - Czyściciele Internetu też znajdują się w tej grupie. Oni doświadczają agresji, przemocy, przemocy seksualnej, obcują z treściami o samookaleczeniach, samobójstwach. I choć nie dotyczy to ich bezpośrednio, to narażeni są na traumę, tak samo jak prokurator, który tylko np. czyta opis zbrodni - dodaje. 

Ludzie są najbardziej zadowoleni, szczęśliwi w pracy, kiedy mają i wysokie wymagania i wysokie zasoby. Czują, że praca stawia im wyzwania, ale też potrafią sobie z nimi radzić Malwina Puchalska-Kamińska

Gość Beaty Kwiatkowskiej zwraca uwagę na osadzenie zawodów w kulturach. Mówi o dużo wyższej pozycji społecznej pielęgniarki w Stanach Zjednoczonych, niż w Polsce. Również tą pozycją warunkuje jej podatność na stres. Jakie więc czynniki powinniśmy brać pod uwagę wybierając pracę? Jak możemy modyfikować zasoby, którymi dysponujemy, a tym samym zwiększać naszą odporność na stres, pozbywać się go? W jakie narzędzia powinni być wyposażeni "czyściciele internetu"? Jak rozładować stres związany z pracą? I co tak naprawdę stresuje kucharzy? M.in. o tym w rozmowie w "Strefie Prywatnej".

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Malwina Puchalska-Kamińska (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 20.10

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie ze stomią. "Można być aktywnym na 100 procent"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 11:44
- Jestem stomikiem i jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem. Nie mam barier, których nie potrafiłbym przekroczyć w porównaniu do ludzi bez stomii - mówi Tomasz Panfic. 
rozwiń zwiń