Perfekcjonizm - cenna cecha czy szkodliwy defekt?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 12:02
Bycie perfekcjonistą jest szczególnie doceniane przez pracodawców, ale potrafi też zaszkodzić. Psychologowie nadmierny perfekcjonizm określają jako dewiację, która praktycznie uniemożliwia człowiekowi normalne funkcjonowanie. 
Audio
  • Perfekcjonizm – ulepszanie siebie czy nieznośna presja? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel/Pixabay

Musimy pozwolić sobie na popełnianie błędów. Żyjemy w czasach, które narzucają nam dążenie to perfekcji. W praktyce nie jest to możliwe Anita Michalska

Trafiają do nich osoby, które przeżywają prawdziwe katusze z powodu nieustannej pogoni za ideałem. Są bardzo krytyczni wobec siebie, a rodzinie i współpracownikom starają się narzucić własny system zasad. O sobie mówią, że są profesjonalistami. - Perfekcjonizm to dążenie do stanu idealnego. Doskonalenie siebie nie jest czymś złym. Problem pojawia się, kiedy dążenie do doskonałości zaburza nam obraz rzeczywistości - wyjaśniała trenerka personalna Anita Michalska.

- Tracimy swoją energię na nieustanne dopracowywanie szczegółów, mamy potrzebę ciągłej kontroli na każdym etapie realizowania projektu, nie potrafimy odpuścić - wyjaśniała.

Gdzie kończy się granica profesjonalizmu, a zaczyna granica perfekcjonizmu? Czym różni się dobry perfekcjonizm od złego? Jak sprawdzić, czy nie narzucamy na siebie zbyt dużej presji? Dlaczego nie warto gonić za doskonałością? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Anita Michalska (coach)

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 20.08

ac

Czytaj także

"Dobry lider potrafi balansować między dwoma biegunami"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 09:37
Kanadyjski uczony prof. Michael D. Watkins badający strategie osiągania zawodowego sukcesu i przywództwa jest zdania, że idealny szef to ktoś, kto musi poruszać się między dwoma biegunami: bycia menagerem i dobrym liderem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie pod presją. Jak uwolnić się od wewnętrznej blokady?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 07:00
- Życie pod presją, w skrajności, może nawet niszczyć i uniemożliwiać funkcjonowanie. Osobiście staram się tej presji unikać, ale w życiu jest tak, że trudno to zrobić - mówi Paulina Boruc. - Presja jest, ale ważne jest to, jak sobie z nią radzimy - dodaje Stefan Stawicki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:29
Co piąty Polak doświadcza go codziennie, a blisko połowa z nas twierdzi, że stresuje się często lub bardzo często. Nadmiar obowiązków, trudne zadania, lęk przed porażką, brak wsparcia ze strony pracodawcy i współpracowników - te czynniki mogą wywoływać stres zawodowy, który odpowiada za nasze samopoczucie i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brak umiejętności skupienia - "codzienność wielu pootwieranych procesów"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:00
Cal Newport to autor książki "Deep Work", poświęconej budowaniu stanu skupionej pracy. Pracy głębokiej przeciwstawia pracę płytką, czyli coś, co można łatwo powtórzyć. Dlaczego warto trenować pamięć i jakie efekty można osiągnąć dzieki takim ćwiczeniom?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres i presja w pracy - bodziec do działania czy kłoda pod nogi?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 14:47
- Nadmierna długość trwania stresu i pewien stopień niedostymulowania w pracy powodują dystres, czyli stres negatywny. Na szczęście granica między nim, a eustresem, czyli mobilizają, nie jest tak cienka, łatwą ją rozpoznać - mówiła dr Anna Kieszkowska-Grudny, psychoterapeutka. 
rozwiń zwiń