Fenomen fajnego faceta XXI wieku. Kim są mbwiw i hojna?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 13:35
Książka Krystyny Romanowskiej i Wojciecha Kruczyńskiego to wywiad rzeka w formie obyczajowej noweli. Opowiada o współczsenych mężczyznach, paradoksalnie nosi tytuł "Mężczyzna bez winy i wstydu". 
Audio
  • Krystyna Romanowska opowiada o "mężczyznach bez winy i wstydu" (Czwórka/Strefa prywatna)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ml1413

- Nawiązaliśmy w tytule, dość przewrotnie, do książki Wojciecha Eichelbergera "Kobieta bez winy i wstydu", która się ukazała prawie ćwierć wieku temu, a miała pozwolić kobietom na wyzwolenie, była taką biblią kobiet wyzwolonych - mówi Krystyna Romanowska, dziennikarka. - My naszą książkę "Mężczyzna bez winy i wstydu" nazywamy szczepionką. Pokazujemy w niej "ciemny zaułek feminizmu", niespodziewany skutek uboczny tego, że kobiety stały się wyzwolone i niezależne. Kobietom wmówiono trochę, że nie powinny mieć wobec mężczyzn żadnych oczekiwań - dodaje. 

Mbwiw (czyli mężczyzna bez winy i wstydu) zdaniem współautorki książki, też jest wyzwolony, ale od wartości. Często to może być typ wielkomiejskiego hipstera, dobrze ubrany, budzący zaufanie, a który okazuje się niedojrzały, często nie ma pracy, nie troszczy się o związek, później o dzieci. 

Krystyna Romanowska i Wojciech Kruczyński swoją książkę oparli na obserwacjach z gabinetów psychologicznych. Piszą o panach po 35 roku życia, ale też o tzw. "kobietach hojnych" czy "rozpieszczalni tulipanów". Co mają na myśli? Jak często wyglądają współczesne związki? Jak poradzić sobie z mbwiw? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy Prwatnej". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Krystyna Romanowska (dziennikarka, współautorka książki "Mężczyzna bez winy i wstydu")

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Ojciec - córka. Relacja niezadbana

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 12:56
- Córka od taty potrzebuje autentyczności i bliskości - mówi Magda Frączek, współautorka książki "Ojcowie i córki. Rozmowy o nieidealnej miłości". - Ojciec powinien dać córce m.in. silne męskie ramię, ale też kruche męskie serce - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udane życie seksualne opiera się na poczuciu humoru

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 13:50
- O seksie najlepiej rozmawiać ze sobą w łóżku, kiedy naprawdę jesteśmy blisko siebie. I z humorem, bo to ważna część tej sfery naszego życia - przekonuje Ewa Wąsikowska-Tomczyńska.
rozwiń zwiń