Raport "Młodzi Dorośli". Jakie są plany i aspiracje młodych?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 16:05
W audycji porozmawiamy o raporcie dotyczącym młodych ludzi i ich spojrzeniu na przyszłość.
O jakiej zawodowej przyszłości marzą młodzi?
O jakiej zawodowej przyszłości marzą młodzi?Foto: Shutterstock/Ground Picture

- Młodzi ludzie, to wciąż grupa, która wymaga poznania, zaopiekowania i odkrycia - co jest jej siłą napędową, a co wpływa na jej napięcia? - piszą autorzy raportu "Młodzi Dorośli" z IRCenter.  

Warto pamiętać, że "Zetki" i "Igreki", czyli przedstawiciele dwóch najmłodszych pokoleń dorosłych, od początku swojego życia wychowywane są według praw wolnego rynku. To ludzie pewni sukcesu i wielu z nich ten sukces osiąga. - Moim zdaniem to są świetni ludzie i pierwsze pokolenie, które potrafi o siebie zawalczyć - mówiła w Czwórce Anna Rogińska, prezes grupy VIPol. - To pokolenie, które uważa, że praca jest po to, żeby zarabiać pieniądze, ale pamięta, że poza pracą też jest życie.

Jak czytamy na stronie organizacji: jednak "Młodzi Dorośli" to grupa, która już w szkole podstawowej musiała podejmować pierwsze decyzje, które mają obecnie wpływ na ich dorosłe życie. To Młodzi, ale dotknięci bardzo wcześnie odpowiedzialnością, wielością wyborów i myśleniem o dorosłości. Są Młodzi, ale bardzo wcześnie Dorośli. Zatem - nazywamy ich Młodymi Dorosłymi.

Ostatnie lata, to również szereg wydarzeń społeczno-politycznych, które wpłynęły na postrzeganie świata, planowanie swojej przyszłości (o ile w ogóle takie plany są) i ocenę swojego indywidualnego udziału w ratowaniu planety. Pandemia dodatkowo uwypukliła, to jak Młodzi Dorośli przewartościowali swój świat.

W najbliższym wydaniu audycji sprawdzimy zatem jacy są, o czym marzą, jak widzą siebie w przyszłości. Jakimi są  rodzicami? Jak obecna sytuacja i pandemia odcisnęły swój ślad na psychice tej grupy? W najbliższym wydaniu audycji na te pytania postara się odpowiedzieć dr. hab. Paula Pustułka, socjolożka, kierownik Centrum Badawczego Młodzi w Centrum LAB Uniwersytet SWPS, która będzie gościem Czwórki. 

***

Na audycję z cyklu  Strefa prywatna w poniedziałek (29.05) o godzinie 20.00 zaprasza Weronika Puszkar

 aw/gs

Czytaj także

Sztafeta pokoleniowa. "Y" i "Z" na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 18:30
"Zetki" i "Igreki" od początku swojego życia wychowywane są według praw wolnego rynku. To ludzie pewni sukcesu i wielu z nich ten sukces osiąga. Przypięto im jednak łatkę roszczeniowych. Czy to prawda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noworoczny rynek pracy. Czy warto dziś szukać nowego zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 12:00
Zdarza się, że na liście postanowień noworocznych znajduje się punkt "zmiana pracy". Jak zauważa Anastassia Volodchenko, ekspertka ViPol, ruch na rynku pracowniczym zaczyna się już w grudniu. 
rozwiń zwiń