Dokąd zmierza rynek pracy i jak dogodzić zetkom?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 19:30
Pandemia wiele rzeczy zmieniła, ale też przyspieszyła pewne procesy na rynku pracy. - Praca stacjonarna stała się "boomerska", a powrót do biur jest wewnętrzną potrzebą menadżerów i zarządów, a nie pracowników - przekonuje Kasia Syrówka, autorka "Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości".
Przewaga pracy hybrydowej nad zdalną i stacjonarną, nowa funkcjonalność przestrzeni biurowych czy konieczność wdrożenia diversity  inclusion management  to główne trendy rynku pracy na najbliższe lata
Przewaga pracy hybrydowej nad zdalną i stacjonarną, nowa funkcjonalność przestrzeni biurowych czy konieczność wdrożenia diversity & inclusion management – to główne trendy rynku pracy na najbliższe lata Foto: Shutterstock

Boomerska praca przy biurku i zmierzch ery korporacji

Raport Kasi Syrówki wskazuje kierunki w kontekście rozwoju zawodowego oraz stabilności zatrudnienia. - To moja cykliczna publikacja, a celem każdej edycji jest uwidocznienie zmian, jakie zaszły w ciągu ostatnich 12 miesięcy na rynku pracy oraz wskazanie trendów, które pozwolą te zmiany przetrwać - wyjaśnia gość Czwórki. - W tym roku raport podzieliłam na kilka części: pierwsza jest związana ze zróżnicowaniem pokoleniowym, druga część dotyczy pracy na etacie, trzecia to predykcja trendu związanego z końcem korporacji. Czwartą część poświęciłam zmianom na rynku pracy, które mają związek z wojną na Ukrainie. 

Nowy wymiar pracy na etacie

Praca na etacie nadal jest najbardziej pożądaną formą zatrudnienia, ale nie w systemie od 9.00 do 17.00. - Są ludzie, którzy woleliby rozłożyć ośmiogodzinną dniówkę i pracować na przykład od 6.00 rano do 10.00, potem zrobić sobie przerwę i wrócić do obowiązków dopiero po południu.  Ośmiogodzinna dniówka nadal by obowiązywała i plan dzienny zostałby wykonany, ale w czasie dogodnym dla pracownika - wyjaśnia ekspertka. - To nie jest jednostkowe podejście do problemu, więc moim zdaniem przydałaby się zmiana systemu pracy. Chodzi o to, żebyśmy zaczęli być rozliczani z pracy zadaniowej, a nie z godzin spędzonych przy biurku.  

Zobacz także:

"Snowflakes" wchodzą do gry

W dzisiejszych czasach na rynku pracy wyraźna jest tendencja do pokoleniowego zróżnicowania w obrębie jednej grupy pracowniczej. Zdarza się, że w zespołach pracują przedstawiciele czterech różnych generacji, w tym także pokolenia Z, czyli tzw. "snowflakes?. - Są to osoby, które rzeczywiście inaczej podchodzą do pracy i ta praca ma dla nich inną wartość. Niemniej jednak to, co wnoszą, jest bardzo ważne - przyznaje rozmówczyni Jana Olejniczaka. - Mówię tu o innowacyjności, kreatywności i o tym, że ci ludzie chcą się rozwijać. Dla pracodawców powinien to być sygnał, że zatrudniając takiego człowieka, zwiększą wartość tego, co produkują.

Posłuchaj
13:24 CZWÓRKA Czat Czworki - praca 07.11.2022.mp3 Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości - rozmowa z autorką badania Kasią Syrówką (Czat Czwórki/Czwórka) 

Jak dogodzić zetkom?

- Tu wszystko zależy od menadżerów i od ich elastyczności w podejściu do systemu pracy. Jeśli ktoś chce pracować zdalnie, to należy mu stworzyć takie narzędzia, które mu to umożliwią. Dla młodych ludzi jest to oczywiste i jak najbardziej wykonalne, bez szkody dla realizowanych zadań. To jest bardzo uczciwa wymiana: szef płaci i inwestuje, a pracownik jest zmotywowany, żeby jak najlepiej wykonywać powierzone mu zadania - dodaje Kasia Syrówka.    

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jan Olejniczak

Gość: Kasia Syrówka (autorka "Raport Future 2022/2023. Rynek pracy i zawody przyszłości", mentorka rozwoju talentów i drogi zawodowej) 

Data emisji: 07.11.2022

Godzina emisji: 15.14

kul/kor

Czytaj także

Biznes w sieci. Jak odnieść sukces?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 17:30
Blogosfera, YouTube, szkolenia w sieci albo copywriting - biznes w internecie kwitnie i ma się coraz lepiej. Czy to najlepsza droga do sukcesu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Student stara się o pracę. O czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2022 20:30
Już niedługo dla studentów zaczną się wakacje. Wielu z nich wykorzystuje je na pracę. Już teraz rozsyłają CV, uczestniczą w rekrutacjach, walczą o staże i zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe. Sprawdzamy, o czym warto pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej.
rozwiń zwiń