Nowy dom dla psa. "Daj mu czas na oswojenie"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 15:00
Schronisko dla psa to wielki dramat, ale czasami nieprzytulny kojec staje się jego jedynym domem. Dlatego, choć trudno nam to pojąć, adopcja może być dla niego początkowo kolejnym bolesnym doświadczeniem.
Audio
  • Co musisz wiedzieć o adopcji psów? Rozmawiamy z behawiorystką i wolontariuszkami, które pomagają w schronisku (Dajesz radę/Czwórka)
Okres adaptacji psa przygarniętego ze schroniska można podzielić na dwa etapy - tzw. miesiąc miodowy oraz czas ostatecznej adaptacji w nowym domu, którego długość zależy od wieku i charakteru psa
Okres adaptacji psa przygarniętego ze schroniska można podzielić na dwa etapy - tzw. miesiąc miodowy oraz czas ostatecznej adaptacji w nowym domu, którego długość zależy od wieku i charakteru psaFoto: Pixabay/Winsker/dom. publiczna

Nowe otoczenie, nieznane zapachy, obcy ludzie, zwierzęta-rezydenci, zmiana diety, podróż samochodem lub autobusem - wszystko to jest dla zwierzęcia źródłem ogromnego stresu. - Dlatego na początku trzeba liczyć się z tym, że adoptowany zwierzak może sprawiać problemy. Mniejsze lub większe. Wtedy do akcji wkraczam ja, czyli behawiorysta - mówi Ela Bazgier.

Zobacz także
pies 1200.jpg
Dzień Kundelka w Czwórce. Dołącz do nas!

Psy, które trafiają do schroniska, często żyły w tragicznych warunkach. - Zanim pójdą do nowych właścicieli, muszą oswoić się z dotykiem, muszą przestać bać się otwartej przestrzeni - wyjaśnia gość Czwórki i podpowiada, co bezwzględnie powinniśmy zrobić, zanim zdecydujemy sie na adopcję czworonoga.

W audycji rozmawiamy także z licealistkami - Patrycją i Kasią, które jako wolontariuszki pracują w schronisku i tłumaczą, w jaki sposób psom w schronisku mogą pomóc ci, którzy na co dzień nie mają możliwości opiekować się zwierzętami.

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał: Aleksandra Opala

Goście: Ela Bazgier (behawiorystka), Patrycja i Kasia (uczennice liceum im. J. Wybickiego)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 14.05

kul/kd


Czytaj także

Schronisko - to nie wakacje dla psa. Nie porzucaj!

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:50
- Przed wakacjami obserwujemy wzrost liczby porzucanych zwierząt, szczególnie psów i kotów - mówi Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - Ludzie sobie szukają wymówek, a po prostu nie zasługują na takiego przyjaciela.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podaj łapę Czwórce - świętujemy Dzień Kundelka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 10:45
W Fundacji Azylu pod Psim Aniołem w Falenicy, Czwórka zorganizowała wyjątkowe wydarzenie pod hasłem "Podaj łapę Czwórce".
rozwiń zwiń