Polskie Radio
Section05
schronisko dla zwierząt

Nowe zasady działania schronisk dla zwierząt. Dodatkowy rok na dostosowanie się do wymogów

W życie weszło rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt. Nowe wymogi określają m.in. minimalne powierzchnie kojców dla psów i pomieszczeń dla kotów, minimalne temperatury w tych pomieszczeniach i obowiązek udostępniania zwierzętom wybiegów. Według samorządowców, na zrealizowanie tych wymogów dano im zbyt mało czasu, dlatego gminy i fundacje zyskały dodatkowy rok na dostosowanie się do części wymogów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zwierzęta schronisko dla zwierząt opieka nad zwierzętami

Chipowanie psów. Sposób na walkę z bezdomnością zwierząt?

Minister rolnictwa zapowiedział, że w 2023 roku do Sejmu trafi ustawa o obowiązkowym chipowaniu psów. Ma to ułatwiać poszukiwanie zagubionych zwierząt, a także uniemożliwiać ich wyrzucanie. - Bez obowiązkowego chipowania nigdy nie osiągniemy celu w przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt - uważa Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska na Paluchu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta domowe pies Roman Czejarek schronisko dla zwierząt

"Problem nasila się w wakacje". Właściciele porzucają starsze i schorowane psy

Wakacje to niestety taki czas, kiedy psy zaczynają przeszkadzać niektórym opiekunom. Powód? Kolidują z urlopowymi planami, są za stare albo po prostu chorują. - Właściciele często podwożą je do bramy naszej placówki i zostawiają - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Dorota Okrasa ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej pies zwierzęta schronisko dla zwierząt Lublin

Katarzyna Maria Piekarska: zwierzęta nie mają barw politycznych

- Ta zmiana nie jest duża, nie może taka być, ponieważ poruszamy się w ramach starej ustawy i wytycznych do rozporządzania, ale oznacza m.in. konieczność zatrudnienia w schroniskach fachowców czy konieczność określanie wielkości kojców - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Maria Piekarska (Koalicja Obywatelska) o zmianach w standardzie opieki nad zwierzętami w schroniskach. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA katarzyna piekarska prawa zwierząt schronisko dla zwierząt Magdalena Złotnicka

Nowe wymogi dla prowadzących schroniska dla zwierząt. Dotyczą powierzchni i wyboru kadry

Schroniska, w których znajdują się bezdomne zwierzęta będą musiały dostosować warunki ich bytowania do nowego rozporządzenia określającego m.in. powierzchnię kojców czy sposób przechowywania karmy - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Nowe przepisy już poddane społecznym konsultacjom, wejdą w życie za rok.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi schronisko dla zwierząt prawo PSY koty wolontariat ochrona zwierząt

Zwierzę w prezencie świątecznym – spod choinki na ulicę

W minione Boże Narodzenie, tak jak i w poprzednich latach, wiele dzieci otrzymało w prezencie od swoich rodziców zwierzę – najczęściej psa, kota, królika lub rybki. Niestety często dość szybko okazuje się, że taki podarek nie spełnia oczekiwań domowników i staje się niechcianym. Dlaczego zwierzę w prezencie świątecznym nigdy nie jest dobrą decyzją i jak powinniśmy postąpić, gdy już musimy je oddać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka prezenty Boże Narodzenie choinka święta zwierzęta zwierzęta domowe PSY koty kot króliki schronisko dla zwierząt prawa zwierząt

Trudna sytuacja w schronisku na Paluchu. Wolontariusze otrzymują wypowiedzenia

Wolontariusze ze schroniska na Paluchu otrzymują e-maile z informacją o wypowiedzeniu ich umów lub zmianie warunków. Ma to związek z weryfikacją czasu pracy wolontariuszy prowadzoną po zaleceniu warszawskiego ratusza. Według wolontariuszy sama weryfikacja jest jak najbardziej potrzebna, ale sposób jej przeprowadzenia jest skandaliczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA schronisko dla zwierząt Warszawa ochrona zwierząt