Praca przed osiemnastką. Jakie są możliwości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 17:00
10 listopada obchodzimy Dzień Młodzieży. Z tej okazji w "Dajesz Radę" sprawdziliśmy, jakie możliwości dla ludzi młodych przed 18. rokiem życia oferuje rynek pracy.
Audio
  • Szukamy pracy dla młodych, przed osiemnastym rokiem życia (Dajesz Radę/Czwórka)
Jakie szanse mają niepełnoletni na rynku pracy?
Jakie szanse mają niepełnoletni na rynku pracy?Foto: pixabay.com/StartupStockPhotos/domena publiczna

A zapytaliśmy o to Klaudię Fotyniuk, psycholożkę biznesu i konsultantkę. - Najbardziej rozpowszechnione są prace w usługach - w gastronomii lub w handlu. Wiele tego typu ogłoszeń możemy znaleźć w sieci, jednak, gdy szukamy czegoś więcej możemy zgłosić się do młodzieżowego biura pracy - przekonywała specjalistka.

Klaudia Fotyniuk Według prawa, młodzi ludzie przed 18. rokiem życia na stałe pracować nie mogą. Mogą wykonywać prace sezonowe, a zgoda rodziców nie zawsze jest potrzebna, ale konieczna

Coraz częściej zdarza się, że młodzi ludzie nie czekają na kieszonkowe. By zdobyć pieniądze na wakacje, książki, ubrania czy inne drobne wydatki, wyjeżdżają za granicę. Są też tacy, którzy łączą naukę w liceum z wyzwaniem zawodowym, a statystyki pokazują, że obecnie pracuje już 2 na 15 nastolatków. Jakie są powody tak wczesnego rozpoczynania życia zawodowego? - Motywacją są nie tylko pieniądze, ale także chęć zaimponowania rówieśnikom - mówiła Klaudia Fotyniuk.

Z zaproszoną ekspertką radziliśmy także, jakie jest idealne zajęcie dla młodych ludzi, czym może grozić wczesne rozpoczęcie kariery zawodowej, jak wygląda praca młodzieży od strony prawnej, a także czy warto pierwsze prace uwzględniać w CV. 

Dodatkowo w audycji, nasza reporterka Dominika Klimek bezpośrednio u pracodawców sprawdziła możliwości zatrudnienia osób młodych.       

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał: Dominika Klimek

Gość: Klaudia Fotyniuk (psycholożka biznesu i konsultantka)  

Data emisji: 10.11.2016

Godzina emisji: 14.07

jsz/kd


Czytaj także

Studiuj i pracuj. "To podniesie twoją zawodową wartość"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 17:30
Kelner, sprzedawca, ulotkarz - to najbardziej popularne zawody wśród studentów. - Dla pracodawcy będzie się liczyć każda nasza aktywność, która świadczy o tym, że zależy nam na naszym rozwoju - przekonują eksperci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundraiser. Zostań tym, który zmienia świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 15:30
- To osoba, która opowiada historie i pozyskuje fundusze. Bo ludzie chętniej dają pieniądze, jeśli wiedzą, że komuś już udało się pomóc - wyjaśnia trener Andrzej Pietrucha.
rozwiń zwiń