Zajęcie na trzy etaty. Jak zostać Rodzicem SOS?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 16:20
- Wioski Dziecięce SOS na świecie działają już 60 lat, a w Polsce od ponad 30. Pomagamy dzieciom, które z różnych powodów nie mogą się wychowywać w rodzinie biologicznej - tłumaczyła w rozmowie z Dominiką Klimek Katarzyna Trocińska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.      
Audio
  • Jak pomagać dzieciom jako Rodzic SOS? (Dajesz radę/Czwórka)
Na czym polega praca w SOS Wioskach Dziecięcych? (zdjęcie ilustracyjne)
Na czym polega praca w SOS Wioskach Dziecięcych? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Evgeny Atamanenko/Shutterstock.com

Katarzyna Trocińska Rodzice SOS pracują 24 godziny na dobę. Ich zadanie to opieka nad dziećmi, tak jak w zwykłym domu. Rodzicem może zostać każdy, kto ma wielkie serce i chce dzieciom pomagać

- Wioska Dziecięca to osiedle domów jednorodzinnych. W każdej są Rodzice SOS razem ze swoimi podopiecznymi, a także wspomagający rodziców specjaliści oraz zaplecze techniczne - opisywała Katarzyna Trocińska. Natomiast o swoich doświadczeniach w zajmowaniu się dziećmi w Wiosce SOS w Czwórce opowiadała Małgorzata Klimas. - Decyzję o zostaniu Mamą SOS podejmowałam długo, a wpłynęło na nią to, że w moim życiu nagle zrobiło się pusto. Wychowałam dwóch synów i zmarła moja mama - wspominała.

A jakie były jej pierwsze odczucia po rozpoczęciu pracy w Wiosce SOS w Siedlcach? - Pierwsze wrażenie było bardzo ważne. Do południa w Wiosce było pusto, bo dzieci były w szkole. Potem zrobiło się gwarno i zobaczyłam, że dzieci z Wioski mają swoje sprawy i życie - opowiadała Małgorzata Klimas. - Potem musiały się ze mną oswoić, a ja z nimi. Musiałam się nauczyć, co lubią, a czego nie - dodała.

Małgorzata Klimas Bardzo często Rodzice SOS muszą być pośrednikami między dziećmi a rodzicami biologicznymi

Zwykle jeden Rodzic SOS ma pod opieką od piątki do ósemki dzieci. Jaka jest procedura weryfikacji kandydatów do tego zajęcia, jakie są największe wyzwania Rodziców SOS, a jakie najpiękniejsze chwile w zajmowaniu się podopiecznymi - więcej o tym w nagraniu audycji z Czwórkowego studia.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Goście: Katarzyna Trocińska (Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce), Małgorzata Klimas (Mama SOS) 

Data emisji: 27.04.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/kul

Czytaj także

Relacje dzieci-rodzice. Jak i kiedy odciąć pępowinę?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2016 17:35
Jako dzieci jesteśmy wpatrzeni w swoich rodziców i kopiujemy ich zachowania. - W okresie dojrzewania zaczynamy widzieć, że wcale nie są wszechmogący - mówi psycholog Jadwiga Ciechanowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co musi tata w XXI wieku? Nowe role, nowe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 09:39
Coraz częściej ojcowie podejmują się trudu i obowiązku wychowania dziecka. Wciąż są jednak tacy, którzy "uciekają" od tego, twierdząc, że to kobiecy świat, w którym dla nich nie ma miejsca.
rozwiń zwiń