"Głos jest bezcenny". Jak o niego dbać?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 15:58
Głos stanowi jedno z głównych narzędzi pracy przedstawicieli 80-90 proc. zawodów. Najbardziej narażeni na jego utratę są nie tylko nauczyciele i wokaliści, lecz także przedstawiciele handlowi, dziennikarze, pracownicy infolinii, telemarketerzy, a także politycy i biznesmeni.
Audio
  • Jak pracować głosem i kiedy nasza krtań potrzebuje pomocy? Rozmowa z dr Martą Grotus (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Matej Kastelic

kobieta lustro kosmetyki 1200.jpg
kosmetykomania. Co jest ważne dla skóry?

- Jesli używamy głosu nieumiejętnie, konsekwencje mogą być poważne i prowadzić do zaburzeń, m.in. dyskomfortu, chrypki, drapania w gardle - tłumaczyła dr Marta Grotthuss. Dlatego, jak podkreślała, warto się nauczyć m.in., w jaki sposób prowadzić oddech, by nasz głos był donośny i nie generował napięć. - By wydać z siebie dźwięk musimy nabrać powietrza i wprowadzić fałdy głosowe w wibracje, wypuszczając je. Potem dźwięk, przechodząc przez jamę ustną, nabiera kształtu, a my mówimy - tłumaczyła ekspertka. - Znaczenie ma tor oddychania, ale też to, by nasza szyja podczas mówienia nie była napięta - dodała.

W jaki sposób należy oddychać, by nie obciążać swoich strun głosowych mówieniem? Kiedy warto zacząć sprawdzać stan swojej krtani i po czym poznać, że nie pracujemy nią prawidłowo? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Odwiedziliśmy także foniatrę i na własnej skórze sprawdziliśmy, jak wygląda badanie krtani i strun głosowych.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: dr Marta Grotthuss (audiolog, foniatra)

Data emisji: 19.05.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zachować młodość? Zamień skalpel na nóż!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:50
- I krój nim warzywa, owoce, dodawaj pestki, oleje z roślin. To są najlepsze narzędzia do walki z upływem czasu - przekonuje Agnieszka Mielczarek, autorka książki "5 lat młodsza w 5 tygodni".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mleko - pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:44
Mleko to w wielu kulturach podstawa żywienia, szczególnie w przypadku dzieci. Krowie jest uważane za produkt, który dostarcza mnóstwo składników odżywczych - wapnia, witamin, enzymów i aminokwasów. Czy rzeczywiście jest dla nas zdrowe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmęczenie - choroba czy przewrażliwienie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:00
Nie mam siły, nie chce mi się - czy to znaczy, że jestem leniem? Niekoniecznie, być może to syndrom chronicznego zmęczenia, kolejna choroba cywilizacyjna, na którą cierpią przede wszystkim młodzi i aktywni zawodowo ludzie, a której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
rozwiń zwiń