Zmęczenie - choroba czy przewrażliwienie?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:00
Nie mam siły, nie chce mi się - czy to znaczy, że jestem leniem? Niekoniecznie, być może to syndrom chronicznego zmęczenia, kolejna choroba cywilizacyjna, na którą cierpią przede wszystkim młodzi i aktywni zawodowo ludzie, a której etiologia wciąż nie jest do końca znana.
Audio
  • Syndrom chronicznego zmęczenia - jak nie dać się złapać w jego sidła? (Dajesz radę/Czwórka)
Chroniczne zmęczenie może ograniczać aktywność człowieka nawet o ponad 50 proc.
Chroniczne zmęczenie może ograniczać aktywność człowieka nawet o ponad 50 proc. Foto: Stokkete/Shutterstock.com

Honorata Kifner Wysypiamy się, ale dalej jesteśmy zmęczeni. Czujemy ból głowy, mamy kłopoty z koncentracją i pamięcią. Mogą pojawić się objawy grypopodobne, a problemy, na które dotąd nie zwrócilibyśmy uwagi zaczynają urastać do rangi ogromnych - to pierwsze oznaki chronicznego zmęczenia

Osoby cierpiące na syndrom chronicznego zmęczenia mają poczucie wyczerpania nawet mimo dłuższego wypoczynku. Chorobę tę wciąż trudno zdiagnozować. - Każdemu może się "nie chcieć", ale spadek energii związany z chronicznym zmęczeniem może trwać nawet pół roku - tłumaczyła Honorata Kifner, trenerka rozwoju osobistego. Jak przekonywała dolegliwości związane z chronicznym zmęczeniem często mylone są z depresją. - Ludzie nie mają świadomości co im szkodzi, np. niedopasowana dieta czy życie w pośpiechu, ani pomysłu jak to zmienić - mówiła ekspertka. I tłumaczyła, dlaczego stres jest przydatny. Ale nie ten chroniczny, który bardzo nas obciąża. - Trzeba uzupełniać wydatki energetyczne, które ponosimy codziennie, co w praktyce oznacza zmianę stylu życia - mówiła.

Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia obchodzony jest w Polsce 12 maja. Które nawyki warto zmienić, by uniknąć tej choroby i jak rozpoznać u siebie jej pierwsze objawy? Czy codzienna porcja ruchu i właściwa dieta wystarczą, by zachować dobry nastrój i chęć do życia? Jak nauczyć się automotywacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

praca złość 1200.jpg
Stres w pracy - jak nad nim zapanować?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Honorata Kifner (trenerka rozwoju osobistego i profilaktyki stresu)

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/kul


Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń