Mleko - pić czy nie pić? Oto jest pytanie

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:44
Mleko to w wielu kulturach podstawa żywienia, szczególnie w przypadku dzieci. Krowie jest uważane za produkt, który dostarcza mnóstwo składników odżywczych - wapnia, witamin, enzymów i aminokwasów. Czy rzeczywiście jest dla nas zdrowe?
Audio
  • Jak działa na nasz organizm mleko i czy dorośli powinni je pić? (Dajesz radę/Czwórka)
Czy krowie mleko jest dla nas zdrowe?
Czy krowie mleko jest dla nas zdrowe?Foto: Pixabay.com/Public domain/MariaEnz

warzywa 1200x660.jpg
W przyszłości wszyscy będziemy wegetarianami?

- Pojawia się na temat mleka dużo mitów i półprawd, np. to, że przeznaczone jest dla cieląt, więc szkodzi ludziom - tłumaczyła dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik. - A to nieprawda. Jest nam potrzebne jako źródło pełnowartościowego białka i bardzo dobrze przyswajalnego wapnia, które występuje z laktozą, czyli cukrem mlecznym - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, te dwa elementy, czyli białko i wapń potrzebne nam są szczególnie w okresie wzrostu. - Z biegiem lat wytwarza się nietolerancja laktozy, a w Europie cierpi na nią ok 20 proc. osób - mówiła Justyna Marszałkowska-Jakubik i podkreślała, że w mleku nie ma składników, które byłyby ludziom niezbędne do życia. - Nie musimy więc go pić, bo wapń występuje także w zielonych warzywach, jak szpinak, jarmuż czy rukola, a także w rybach - podkreślała ekspertka.

Justyna Marszałkowska-Jakubik Jeśli mleko nam nie szkodzi - pijmy je. Jeśli jednak powoduje jakiekolwiek dolegliwości natury żołądkowej, bądź alergie, powinniśmy zaprzestać spożywania produktów mlecznych

Jak tłumaczyła, dorośli przestają też pić mleko, bo po prostu "zmienia im się smak". Co za tym idzie i dlaczego tak się dzieje? Mówiła także, czym jest laktoza i czy picie mleka może powodować zachorowania na nowotwory? A może zamiast krowiego mleka powinniśmy wybierać jego roślinne odmiany: ryżowe, migdałowe czy sojowe? O tym także mówiła ekspertka Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Justyna Marszałkowska-Jakubik (lekarz dietetyk, autorka bloga zdrowo najedzeni)

Data emisji: 28.04.2017

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Czytaj także

Jak jeść i chudnąć? Dieta, której nawet nie poczujesz

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:47
Dieta-cud nie istnieje. Każdy, kto dzięki niejedzeniu próbował zrzucić zbędne kilogramy, z pewnością poznał już tę regułę. - Ważne, żeby zmienić sposób myślenia i być dla siebie dobrym - tłumaczyli Karo Karolina i Maciej Szaciłło, autorzy książki "Jem (to co) kocham i chudnę". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Babcia podpowiada - co i jak jeść, aby zdrowo żyć?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 09:00
Jak mawiał autor "Fizjologii smaku" - "powiedz mi, co jesz, a powiem ci, kim jesteś". Jedzenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, wygląd samopoczucie i energię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie jak Superman. "Nadwarzywa i nadowoce"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:50
Odmłodzą organizm, uchronią przed rakiem, cukrzycą, udarami czy chorobami serca. Czy superżywność ma naprawdę supermoce?
rozwiń zwiń