Wolonturystyka. Jak połączyć pasję pomagania z podróżowaniem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 15:00
Wolontariaty zagraniczne, m.in. w Afryce czy Azji, stają się powszechnym sposobem spędzenia wakacji. Jak wybierać oferty wolontariatu, by nie dać się "naciąć"?
Audio
  • Wolonturystyka, czyli jak skutecznie pomagać, a jednocześnie zwiedzać świat? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monkey Business Images/shutterstock.com/cc

Wolonturystyka to krótkoterminowe wyjazdy, dzięki którym łączyć można turystykę i pomaganie. - To odpowiedź na potrzebę połączenia chęci niesienia pomocy z wakacyjnymi przyjemnościami, czyli zwiedzaniem, poznawaniem lokalnej kuchni czy kultury - tłumaczyła Alicja Kosińska. Jak przekonywała, nierzadko jednak za ofertami pełnymi wzniosłych haseł i obietnic przygody, kryją się projekty, które mogą nieść więcej szkody niż pożytku. - Zakładamy, że wolontariusze są potrzebni, a ich pomoc może przynieść komuś pożytek czy radość. Na przestrzeni ostatnich lat jednak sytuacja się zmieniła i firmy na swoich stronach internetowych po prostu ukrywają, że są instytucjami nastawionymi na zysk, a nie organizacjami pozarządowymi. Kreują projekty, które nie są na miejscu potrzebne - tłumaczyła ekspertka. Dlatego wybierając oferty, w których chcemy wziąć udział, jak radzi ekspertka, warto myśleć "całościowo" i "brać wszystko pod włos". - Przede wszystkim należy zdobyć wiedzę o miejscu, do którego chcemy jechać. A zanim się zgłosimy, zastanowić się nad swoją motywacją i nad tym, co jest w nas najlepsze i co możemy zaoferować innym - mówiła Kosińska. 

Kto wykorzystuje nasze dobre intencje? Jak rozpoznać wartościowe projekty, a które omijać z daleka? Czy wolontariusze są zawsze potrzebni tam, gdzie są wysyłani? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Alicja Kosińska (koordynatorka projektu "Zanim pomożesz" z Fundacji Go’n’Act)

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kul


Czytaj także

"Na początku jest koniec". Akcje pomocowe w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:30
- Każda podróż uczy mnie, że jedzmy gdzieś w jednym celu, a wracamy z jeszcze większym bogactwem przeżyć i doświadczeń - mówiła Weronika Mliczewska reżyserka i autorka reportażu "Na początku jest koniec".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat na własną rękę - jak zorganizować akcję pomocową w podróży?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 09:54
Podróże są nie tylko zastrzykiem niesamowitych emocji, niebanalnych sytuacji i miliona pięknych zdjęć, ale przede wszystkim poznaniem innej kultury i mieszkających tam ludzi - opowiada Włodek Nielipiński autor bloga "Pan Czosnek w podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zwiedzanie świata nie polega na braniu, lecz na dawaniu"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 10:00
- Podróżowanie nie polega na tym, by czegoś oczekiwać, np. darmowej podwózki czy noclegu. Warto dawać ludziom jak najwięcej od siebie, otworzyć oczy i umysły na to, co nas otacza - przekonywał Włodek Nielipiński, twórca bloga "Pan Czosnek w podróży", który przez trzy miesiące pracował w Azji jako wolontariusz.
rozwiń zwiń