"Na początku jest koniec". Akcje pomocowe w Ugandzie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 13:30
- Każda podróż uczy mnie, że jedzmy gdzieś w jednym celu, a wracamy z jeszcze większym bogactwem przeżyć i doświadczeń - mówiła Weronika Mliczewska reżyserka i autorka reportażu "Na początku jest koniec".
Audio
  • Weronika Mliczewska o spontanicznych akcjach pomocowych w Ugandzie (Dajesz Radę/Czwórka)
Veroetnika, reżyserka, autorka reportażu ,,Na początku jest koniec
Veroetnika, reżyserka, autorka reportażu ,,Na początku jest koniec"Foto: mat. pras./Veroetnika

tanzania wolontariat 1200.jpg
Wolontariat w Tanzanii. "Nie zawsze jest łatwo"

Podczas swojej podróży po Ugandzie dostrzegała ludzi żyjących w skrajnej biedzie. Wiedziała, że w pojedynkę nie jest w stanie zmienić świata, jednak wpadła na pomysł, który odciętym od świata Afrykankom pomógł rozwinąć lokalny biznes. - W trakcie swoich podróży natrafiłam na grupę wdów, które spotykają się, aby pomagać sobie w codziennej pracy. Oprócz wypełniania domowych obowiązków grupa zajmuje się wyplataniem koszy, których technika przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ostatnią resztką baterii w telefonie nagrałam film dokumentujący tę niezwykłą grupę i zamieściłam go na swoim blogu Veroetnika.pl. Od tego się zaczęło - wyjaśniała.

Informacja odbiła się w sieci szerokim echem. Sytuacją "wdów z gór" i wytwarzanymi przez nie produktami zainteresowała się duża grupa osób z całego świata. Inicjatorka akcji w rozmowie z Justyną Tylczyńską opowiadała jaką lekcję wyniosła z organizowania spontanicznych akcji pomocowych - Cała ta akcja uświadomiła mi, że w ludziach, którzy czasami nie mają nic może tkwić wielka siła, żeby coś zmienić. Mają siłę, żeby wierzyć w niemożliwe. Ludzie, których spotkałam nauczyli mnie, że piękno jest obok nas i każdy zasługuje na to, żeby móc podzielić się nim ze światem - przekonywała. 

Weronika Mliczewska Dla mnie każda wyprawa, to podróż po mapach ludzi. To oni i ich historie są dla mnie najciekawsze

W audycji rozmawialiśmy o spontanicznych akcjach, które za sprawą jej bloga, storytellingu oraz zdjęć pokazały w jaki sposób głos potrzebujących z dalekich zakątków świata może zostać usłyszany. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.


Veroetnika, reżyserka oraz autorka reportażu ,,Na początku jest koniec". Ostatnie projekty zabrały ją do Ugandy, gdzie działała w organizacji pomocowej. Veroetnika, reżyserka oraz autorka reportażu ,,Na początku jest koniec". Ostatnie projekty zabrały ją do Ugandy, gdzie działała w organizacji pomocowej.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Weronika Mliczewska (reżyserka, fotografka, blogerka i autorka reportażu "Na początku jest koniec")

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 14.07

ac

Czytaj także

Wolontariat w Indonezji. "To praca, a nie wakacje"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 17:20
Indonezja to kraj 17 tysięcy wysp. Na każdej panują inne zwyczaje, kultura. - Szukałam ofert wolontariatu w całej Azji, aplikowałam też do Iranu i Indii. Wiedziałam tylko, że chcę pracować z dziećmi. Udało się z Indonezją i dziś bardzo się z tego cieszę - mówiła Jolanta Lisicka, która w tym kraju spędziła cztery miesiące.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat w Afryce, czyli podróże z misją

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 16:00
Wolontariat wśród dzikiej przyrody to marzenie wielu osób. Ale jak to zorganizować? O świadomej turystyce i funduszach na dalekie wyprawy opowiadała wolontariuszka Marysia Geremek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat w Timorze Wsch. "To kraj, o którym zapomniał świat"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 15:46
Timor Wschodni, 15-letni, a zarazem najmłodszy kraj Azji Południowo-Wschodniej, to dawna portugalska kolonia, która ma za sobą trudną, bolesną historię. Kamila Kowalewska pojechała właśnie tam, by wspomóc działania lokalnej organizacji ekologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat w Tanzanii. "Nie zawsze jest łatwo"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 18:36
Wolontariat w Tanzanii to okazja, by poznać kulturę innego kontynentu, nabyć pierwsze doświadczenie w pracy i oczywiście przeżyć niesamowite wakacje na łonie nietkniętej jeszcze cywilizacją natury. Ale nie tylko.
rozwiń zwiń