Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
Audio
  • Lęk i i fobie u zwierząt domowych - skąd się biorą i jak im zapobiegać? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Alexey Androsov

stary pies pixa 1200.jpg
Gdy najlepszy przyjaciel się starzeje. Psy i koty w podeszłym wieku

Dzikie drapieżniki, np. wilki nie boją się atakować o wiele większych od siebie żubrów, o masie ciała niekiedy dochodzącej do 1 tony. Tymczasem, jak przekonuje w Czwórce behawiorystka dr Jagna Kudła, udomowienie tych zwierząt postawiło je w zupełnie nowej sytuacji oraz naraziło na kontakt z nowymi, dotąd nieznanymi zagrożeniami. - W przypadku psów spowodowało infantylizację, bo przez człowieka podtrzymywane są u nich zachowania właściwe dla młodych osobników - tłumaczyła ekspertka.

Co powoduje lęk u naszych czworonożnych podopiecznych i jak mu przeciwdziałać? Jak rozpoznać pierwsze symptomy podwyższonego poziomu stresu u naszych podopiecznych? Dlaczego koty to wciąż gatunek nie do końca udomowiony i czy można nauczyć je m.in. miłości do żeglarstwa? I skąd wziął się wiralowy filmik internetowy o kotach, uciekających na widok ogórków? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W przypadku kotów decyzja o ucieczce w momencie zagrożenia podejmowana jest w ciągu 12 milisekund. To dotyczy nie tylko udomowionych zwierząt, ale także dzikich kotów, m.in. tygrysów. dr Jagna Kudła

W programie rozmawialiśmy także z prof. Grażyną Topolską, apipatologiem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, o zimowym życiu pszczół - co dzieje się w ulu podczas mroźnej pogody? W radiowej Poradni Dla Zwierząt prof. Jarosław Popiel z  Wydziału medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu tłumaczył, w jaki sposób i w jakich sytuacjach prawidłowo stosować u zwierząt wodę utlenioną. Sprawdziliśmy też informacje o planowanym odstrzale dzików, bo według niektórych źródeł ofiarą rzezi ma paść ponad 200 tys. sztuk tych zwierząt - to niemal cała polska populacja. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 7.01.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (behawiorystka specjalizująca się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Czytaj także

Typowy muflon. Gdzie go spotkasz?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:51
Muflony to korsykańskie owce, których znakiem rozpoznawczym są wielkie zakręcone rogi, zahaczające niemal o żuchwę. - Zamieszkują górskie lasy liściaste i należą do roślinożerców. Żywią się liśćmi i pędami krzewów, jedzą też trawę, żołędzie, zioła - mówiła Elżbieta Szczęsna z TOZ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gronostaj – bezwzględny drapieżnik czy najlepszy przyjaciel?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 09:13
Choć wygląda jak urocza maskotka, to podczas nocnych polowań bezwzględnie atakuje rywali, nierzadko większych od siebie, w tym także ptaki. Czy z gronostajem można się zaprzyjaźnić?
rozwiń zwiń