X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
Audio
  • Lęk i i fobie u zwierząt domowych - skąd się biorą i jak im zapobiegać? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Alexey Androsov

stary pies pixa 1200.jpg
Gdy najlepszy przyjaciel się starzeje. Psy i koty w podeszłym wieku

Dzikie drapieżniki, np. wilki nie boją się atakować o wiele większych od siebie żubrów, o masie ciała niekiedy dochodzącej do 1 tony. Tymczasem, jak przekonuje w Czwórce behawiorystka dr Jagna Kudła, udomowienie tych zwierząt postawiło je w zupełnie nowej sytuacji oraz naraziło na kontakt z nowymi, dotąd nieznanymi zagrożeniami. - W przypadku psów spowodowało infantylizację, bo przez człowieka podtrzymywane są u nich zachowania właściwe dla młodych osobników - tłumaczyła ekspertka.

Co powoduje lęk u naszych czworonożnych podopiecznych i jak mu przeciwdziałać? Jak rozpoznać pierwsze symptomy podwyższonego poziomu stresu u naszych podopiecznych? Dlaczego koty to wciąż gatunek nie do końca udomowiony i czy można nauczyć je m.in. miłości do żeglarstwa? I skąd wziął się wiralowy filmik internetowy o kotach, uciekających na widok ogórków? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W przypadku kotów decyzja o ucieczce w momencie zagrożenia podejmowana jest w ciągu 12 milisekund. To dotyczy nie tylko udomowionych zwierząt, ale także dzikich kotów, m.in. tygrysów. dr Jagna Kudła

W programie rozmawialiśmy także z prof. Grażyną Topolską, apipatologiem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, o zimowym życiu pszczół - co dzieje się w ulu podczas mroźnej pogody? W radiowej Poradni Dla Zwierząt prof. Jarosław Popiel z  Wydziału medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu tłumaczył, w jaki sposób i w jakich sytuacjach prawidłowo stosować u zwierząt wodę utlenioną. Sprawdziliśmy też informacje o planowanym odstrzale dzików, bo według niektórych źródeł ofiarą rzezi ma paść ponad 200 tys. sztuk tych zwierząt - to niemal cała polska populacja. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 7.01.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (behawiorystka specjalizująca się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Typowy muflon. Gdzie go spotkasz?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:51
Muflony to korsykańskie owce, których znakiem rozpoznawczym są wielkie zakręcone rogi, zahaczające niemal o żuchwę. - Zamieszkują górskie lasy liściaste i należą do roślinożerców. Żywią się liśćmi i pędami krzewów, jedzą też trawę, żołędzie, zioła - mówiła Elżbieta Szczęsna z TOZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gronostaj – bezwzględny drapieżnik czy najlepszy przyjaciel?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 09:13
Choć wygląda jak urocza maskotka, to podczas nocnych polowań bezwzględnie atakuje rywali, nierzadko większych od siebie, w tym także ptaki. Czy z gronostajem można się zaprzyjaźnić?
rozwiń zwiń