"Szpagat w pionie". Jak wyglądają współczesne Indie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 13:21
- Podróżowałem w Indiach głównie pociągami, bo to bardzo powszechny środek komunikacji w tym kraju. Gdy podczas jednego z przejazdów robiłem notatki, ludzie pytali mnie, co robię i po co. Nie mają oporów przed bezpośrednimi kontaktami z innymi - wspominał Maciej Wesołowski, autor książki "Szpagat w pionie. W drodze przez Indie".
Audio
  • O książce "Szpagat w pionie" i swojej podróży przez Indie opowiada Maciej Wesołowski (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/8084625

filipiny2 1200.JPG
Polak na Filipinach. "To zupełnie inny świat"

Indie, czyli kraj, w którym mieszka prawie 1 mld 400 tys. ludzi to tygiel kulturowo-narodowościowy. W tym wielkim państwie mieszka - statystycznie - co szósta osoba na świecie. Autor książki "Szpagat w pionie. W drodze przez Indie" spędził tam kilka miesięcy, zbierając materiały i poznając jego kulturę i tradycje. W Czwórce podkreślał, że to kraj, w którym żyje się m.in. filmem. - Piosenki, które słyszałem w bollywoodzkim kinie, potem były ze mną wszędzie: w telewizji, w sieci, a nawet w rikszy, w której prowadzący podkręcał radio tranzystorowe, by jego pasażerowie mogli lepiej je słyszeć - wspominał Maciej Wesołowski. 

ZOBACZ TAKŻE Podróże z Czwórką >>>

hubert pleskot 2 1200.jpg
Hubert Pleskot - pomaganie przez podróżowanie

Kim jest współczesny Hindus? O ciekawostkach kulturalnych, wyjątkowych ludziach, których Maciej Wesołowski spotkał na swojej drodze, a także o przygodach związanych z powstawaniem książki "Szpagat w pionie. W drodze przez Indie" i o tym, czym jest tytułowy szpagat w pionie - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

W programie rozmawialiśmy także m.in. z młodym Hindusem, który od 15 lat mieszka w Polsce, a nam opowiedział o tym, jak jego rodacy spędzają wolny czas, a także z Marcinem Łaskawcem, zdobywcą "indyjskiego Oscara". W programie także zdradziliśmy, czym jest specjalna riksza, której prowadzenie uznawane jest przez niektórych za łamanie praw człowieka.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Maciej Wesołowski (dziennikarz związany m.in. z "National Geographic", autor książki "Szpagat w pionie. W drodze przez Indie")

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 14.07

kd/pj

Czytaj także

Wielobarwne i wielowymiarowe Indie Joanny Mazumdar

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 16:00
Joanna Mazumdar jest Polką, która od 5 lat mieszka w Indiach. - Pierwsze, co zobaczyłam to ogrom ludzi. Potem zdałam sobie sprawę, że Indie to ogrom wszystkiego. Intensywność tego kraju jest oszałamiająca- opowiada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robyn Harding: to najtrudniejsza książka w mojej karierze

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:47
Lawina kłamstw, intryg, upadek wartości, aż w końcu rozpad rodziny. Dramat "Złe towarzystwo" Robyn Harding, to historia, która pokazuje, że jedna nieprzemyślana decyzja może zrujnować życie wielu osób.
rozwiń zwiń