X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kot zawsze będzie drapieżnikiem". Czy da się go udomowić?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:44
Koty wolno żyjące w naszym kraju zjadają 631 milionów zwierząt zaliczanych do wielu gatunków rocznie - wynika z raportu polskich badaczy. - Nie możemy ograniczyć ich instynktu, ale możemy pomóc im właściwie się odżywiać - mówi dr Dagny Krauze-Gryz.
Audio
  • Jak każdy z nas może pomóc kotom wolno żyjącym? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Karina Duczyńska/polskieradio.pl

Na wsiach stopień zaopiekowania się kotami jest bardzo niski. Ludzie właściwie ich nie karmią, więc zwierzęta te muszą radzić sobie same. Dr Dagny Krauze-Gryz

Naukowcy z SGGW, Instytutu Leśnictwa oraz Polskiej Akademii Nauk opisali to zjawisko obserwując koty wolno żyjące na wsiach, ale także w miastach. Z innych badań wynika zaś, że koty nie są w stanie kontrolować swoich naturalnych instynktów, nawet te udomowione drapieżniki, które na co dzień wydają nam się łagodne. - Najczęściej ofiarami kotów padają drobne ssaki, głównie gryzonie, ale także m.in. ryjówki. W miastach w kociej diecie pojawia się także do 50 proc. ptaków - tłumaczyła dr Dagny Krauze-Gryz z SGGW w Warszawie. Ja przekonywała, dobrą metodą na ograniczenie kociego drapieżnictwa jest właściwe dokarmianie tych zwierząt. - Chcieliśmy udomowić koty, a tymczasem jeszcze do niedawna nie potrafiliśmy zapewnić im odpowiednich pokarmów. Dlatego te koty, choć mieszkają z nami, wciąż chcą polować - tłumaczyła ekspertka.

pies weterynarz 1200.jpg
Choroby psów i kotów niesterylizowanych

Czym dokarmiać koty wolno żyjące, by nie były one zmuszone polować aż tak często? Jak wyliczono, że koty wolno żyjące zabijają aż tyle ssaków rocznie? I w jaki jeszcze sposób każdy z nas może chronić małe gryzonie przed kotami wolno żyjącymi? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W programie rozmawialiśmy także o pasożytach psów i kotów, o czym opowiadał dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt mówiliśmy też o tym, czym nie dokarmiać ptaków zimą i wczesną wiosną. ZOBACZ WIĘCEJ >>> Rozmawialiśmy także o czworonożnych krwiodawcach. Psy i koty też mogą bowiem oddawać krew ZOBACZ WIĘCEJ >>> A już 23 lutego, w sobotę, w Łodzi zorganizowana zostanie akcja zbiórki krwi dla zwierząt, które będą jej najbardziej potrzebować.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Dagny Krauze-Gryz (SGGW w Warszawie)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
rozwiń zwiń