"Kot zawsze będzie drapieżnikiem". Czy da się go udomowić?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:44
Koty wolno żyjące w naszym kraju zjadają 631 milionów zwierząt zaliczanych do wielu gatunków rocznie - wynika z raportu polskich badaczy. - Nie możemy ograniczyć ich instynktu, ale możemy pomóc im właściwie się odżywiać - mówi dr Dagny Krauze-Gryz.
Audio
  • Jak każdy z nas może pomóc kotom wolno żyjącym? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Karina Duczyńska/polskieradio.pl

Na wsiach stopień zaopiekowania się kotami jest bardzo niski. Ludzie właściwie ich nie karmią, więc zwierzęta te muszą radzić sobie same. Dr Dagny Krauze-Gryz

Naukowcy z SGGW, Instytutu Leśnictwa oraz Polskiej Akademii Nauk opisali to zjawisko obserwując koty wolno żyjące na wsiach, ale także w miastach. Z innych badań wynika zaś, że koty nie są w stanie kontrolować swoich naturalnych instynktów, nawet te udomowione drapieżniki, które na co dzień wydają nam się łagodne. - Najczęściej ofiarami kotów padają drobne ssaki, głównie gryzonie, ale także m.in. ryjówki. W miastach w kociej diecie pojawia się także do 50 proc. ptaków - tłumaczyła dr Dagny Krauze-Gryz z SGGW w Warszawie. Ja przekonywała, dobrą metodą na ograniczenie kociego drapieżnictwa jest właściwe dokarmianie tych zwierząt. - Chcieliśmy udomowić koty, a tymczasem jeszcze do niedawna nie potrafiliśmy zapewnić im odpowiednich pokarmów. Dlatego te koty, choć mieszkają z nami, wciąż chcą polować - tłumaczyła ekspertka.

pies weterynarz 1200.jpg
Choroby psów i kotów niesterylizowanych

Czym dokarmiać koty wolno żyjące, by nie były one zmuszone polować aż tak często? Jak wyliczono, że koty wolno żyjące zabijają aż tyle ssaków rocznie? I w jaki jeszcze sposób każdy z nas może chronić małe gryzonie przed kotami wolno żyjącymi? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W programie rozmawialiśmy także o pasożytach psów i kotów, o czym opowiadał dr Maciej Grzegory z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt mówiliśmy też o tym, czym nie dokarmiać ptaków zimą i wczesną wiosną. ZOBACZ WIĘCEJ >>> Rozmawialiśmy także o czworonożnych krwiodawcach. Psy i koty też mogą bowiem oddawać krew ZOBACZ WIĘCEJ >>> A już 23 lutego, w sobotę, w Łodzi zorganizowana zostanie akcja zbiórki krwi dla zwierząt, które będą jej najbardziej potrzebować.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Dagny Krauze-Gryz (SGGW w Warszawie)

Data emisji: 18.02.2019

Godzina emisji: 14.08

kd

Czytaj także

Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
rozwiń zwiń