Dobra starość przyjaciela. Jak dbać o psy i koty w podeszłym wieku?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 18:00
- U psów, podobnie jak u ludzi pojawiają się siwe włosy. Wyczerpują się ich możliwości regeneracyjne i zaczynamy dostrzegać, że tracą one możliwości kompensacji niektórych chorób - tłumaczy dr Jagna Kudła doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka.
Audio
  • Godna starość naszych czworonożnych przyjaciół. Co czeka zwierzęta i jak dbać o nie przez lata, by uniknąć cierpienia? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Duże psy starzeją się znacznie szybciej niż mniejsze. Rasy olbrzymie już w wieku 5-6 lat, rasy małe - powyżej 8. Koty zaczynają być seniorami między 9., a 13. rokiem życia. Stres przyspiesza proces starzenia się. Jagna Kudła

W przypadku kotów należy zwracać uwagę na zmianę rytuałów. - Koty w naturze nie mogą okazywać słabości, więc tak długo jak się da, będą udawały, że są sprawne. To instynkt. Będą więcej spać, mniej się bawić, chodzić po mniejszych szafkach, ale nie dadzą nam znać, że coś się dzieje aż do momentu, kiedy jest bardzo późno. A niemal 90 proc. tych zwierząt cierpi na związane z wiekiem choroby stawów.

Zwierzęta domowe w podeszłym wieku mają szczególne wymagania oraz potrzebują odpowiedniego podejścia. By stworzyć im warunki, które zapewnią komfort życia, czasem wystarczą: zmiana miejsca legowiska, miski z wodą lub jedzeniem, zapewnienie dostępu do źródła ciepła. Jednak w wielu przypadkach wizyty u lekarza weterynarii stają się smutną codziennością. Na co chorują nasze czworonogi w podeszłym wieku? Czy są predyspozycje do konkretnych chorób ze względu na rasę psa? Jak rozwija się "zwierzęcy alzheimer" i czym jest zestaw objawów DISHA? Jak przez lata dbać o zdrowie czworonogów, by zapewnić im dobrą starość?

U psów występuje ponad 400 chorób fenotypowo bardzo podobnych do schorzeń ludzkich. Mamy cukrzycę, problemy z nerkami, stawami, niewydolność krążeniowo-oddechowa, niedoczynność tarczycy. Dlatego warto badać m.in. krew przynajmniej dwa razy w roku. Jagna Kudła

W programie zaprosiliśmy Was do Radiowej Encyklopedii Zwierząt, w której zajrzeliśmy do kurnika i poznaliśmy jego mieszkańców. W Radiowej Poradni dla Zwierząt o zdrowiu psów i kotów, m.in. o ich układzie nerwowym, mówił dr Maciej Grzegory, ordynator Polikliniki Psów i Kotów przy Katedrze Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Posłuchaj nagrania całej audycji "Dajesz radę", 15.10.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/ac

Czytaj także

Szklane pułapki. Jak giną ptaki w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:40
- To dla ptaków nowa sytuacja. Nam też dopiero otwierają się oczy na problem braku jakichkolwiek przepisów regulujących powstawanie ogromnych szklanych powierzchni w Polsce - mówiła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, przyrodnik z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biedronka - kropki, które nigdy nie wychodzą z mody

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 14:36
Nieprawdą jest, że biedronka ma tyle lat, ile kropek na skrzydełkach. - Te chrząszcze nie przeżywają z reguły więcej niż rok, a przecież najpopularniejsze są biedronki, które mają siedem kropek - tłumaczy Marek Kozłowski, entomolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pracuje groomer? "Fryzjer i przyjaciel zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:00
- Czeszemy psy, kąpiemy z użyciem specjalnych kosmetyków, obcinamy pazurki, trymujemy, strzyżemy sierść. Czasem pracujemy też nad zachowaniem nie tylko psa, ale i klienta - mówiła Karolina Mroczek, groomerka.
rozwiń zwiń