Zwierzak nie jest rzeczą, nie powinien być prezentem

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 14:36
Zaczął się czas, kiedy zastanawiamy się nad zakupem prezentów dla naszych bliskich. Niestety, często pojawia się pomysł, by tym prezentem był zwierzak: od świnek morskich, papug czy chomików po psy i koty ze schroniska. Specjaliści odradzają takie postępowanie.
Audio
  • Zwierzę pod choinkę? Dlaczego nie powinniśmy tego robić - rozmowa z Łukaszem Balcerem (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ OlgaOvcharenko

gołębie ptaki zima kobiety radość 1200.jpg
Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

- Zwierzęta to przyjaciele, domownicy, członkowie rodziny. Opieka nad nimi wymaga rozważenia i przygotowań - mówił Łukasz Balcer z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Celestynowie. Jak podkreślał, przed świętami adopcje zwierząt są szczególnie dozorowane, co jednak nie powstrzymuje fali nieodpowiedzialnych zachowań. - Kilka miesięcy po świętach sytuacja staje się więc dramatyczna. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że szczeniaki gryzą, trzeba je wychowywać. Przestają sobie radzić, więc porzucają te zwierzęta: w lasach, przy drogach, pod bramą schroniska - mówił ekspert.

Łukasz Balcer Człowiek myśli, że edukacja społeczna przynosi efekty, a okazuje się w praktyce, że i tak przychodzą osoby, które szukają żywych "prezentów" pod choinkę

Jak wygląda proces adopcyjny i o co pytać pracowników schroniska, gdy chcemy przygarnąć zwierzę? O tym w nagraniu rozmow z ekspertem. W "Radiowej poradni dla zwierząt" spotkaliśmy się z lek. wet. Katarzyną Kraszewską, która mówiła o nowotworach serca u psów. Zaś w cyklu "Kacper i jego zwierzak" opowiadaliśmy o polskim owczarku nizinnym. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji "Dajesz radę", 11.12.2017 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Łukasz Balcer (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, szef Schroniska dla Zwierząt w Celestynowie)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 14.40


ac/abi

Czytaj także

Prawa zwierząt. Jak je respektować?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 08:40
Cyrki czy fitness z udziałem zwierząt, walki byków, programy "popływaj z delfinem" oraz zoo trzymające zwierzęta w złych warunkach - to wszystko przykłady wykorzystywania zwierząt w imię rozrywki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekologiczne granulki, a może okruszki ze stołu? Czym karmić nasze zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 14:00
Specjalistyczna karma, uzupełniona w minerały i składniki odżywcze, którą można nabyć jedynie w sklepach zoologicznych, a może zapasy z domowej spiżarni? W dzisiejszej audycji "Dajesz radę" pytamy eksperta o to, czym i w jaki sposób karmić nasze zwierzęta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opiekować się kawią domową?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 19:02
- Kawia domowa, czyli świnka morska to zwierzę stadne, więc - jeśli chcemy ją adoptować - powinniśmy pomyśleć o tym, by przygarnąć dwie, najlepiej tej samej płci - mówi Agata Smyczek, z hodowli w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drażliwy temat - potrzeby fizjologiczne zwierząt domowych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 16:00
- To, jak wyglądają odchody naszych zwierząt, świadczy o ich stanie zdrowia, może wskazywać m.in. na choroby bakteryjne, zatrucia. Najczęściej jednak problem dotyczy pasożytów przewodu pokarmowego - tłumaczył weterynarz Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń