Szynszyla, kawia domowa, czy królik - jak nie narazić ich na udar?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 15:27
Szynszyla, kawia domowa, czy królik coraz częściej bywają pacjentami lecznic weterynaryjnych z powodu udaru cieplnego, czyli "przegrzania" organizmu. Jak go uniknąć i co zrobić, gdy już do niego dojdzie? 
Audio
  • Jak uchronić zwierzę przed udarem cieplnym i co zrobić, gdy już do niego dojdzie? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Ssilverartist/Shutterstock.com

shutterstock_kawia domowa świnka morska 1200.jpg
Małe ssaki w domu - właściwe odżywianie i opieka

- Udar cieplny jest skutkiem przegrzania organizmu. Składa się na niego wiele zaburzeń, które wynikają głównie z niewydolności oddechowej i krążeniowej. Najbardziej niebezpieczne jest przegrzenie głowy, które może powodować zapalenie opon mózgowych - tłumaczyła weterynarz dr Karolina Warchulska. - Zwierzęta nie są w stanie wydalać nadmiaru ciepła wraz z potem, tak, jak robią to ludzie. Dlatego zwierzę nie może ochłodzić swojego organizmu i - gdy znajdzie się w pomieszczeniu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura, dostaje udaru cieplnego. To może się wydarzyć także, kiedy właściciel zostawi zwierzę na balkonie i nie zapewni mu schronienia przed słońcem. 

fretka 1200.jpg
Jak porozumiewają się z nami króliki i fretki?

Czym różni się udar cieplny u ludzi od udaru u drobnych ssaków? Do jakich sytuacji nie powinniśmy dopuszczać, by nie narażać naszych pupili na udar? Jak rozpoznać objawy udaru cieplnego i co zrobić, kiedy do niego dojdzie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie tłumaczyliśmy też, dlaczego koniecznie należy zabierać ze sobą śmieci po majowych wędrówkach na łonie natury. Sprawdziliśmy też, jak wygląda od kuchni hodowla gołębi i co słychać w gołębniku. Posłuchaj nagrania całej audycji nagraniu audycji "Dajesz radę", 6.05.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: lek. wet. Karolina Warchulska

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żaba śmieszka. Ich śmiech podbija Europę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 12:10
Ich śpiew, który wybrzmiewa nad jeziorami, przypomina ludzki. Na przełomie marca i kwietnia żaby śmieszki budzą się z zimowego snu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym różni się zając od królika? Oto tajemnice szaraków

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 14:45
Zające szaraki nie kopią nor, sypiają w nieckach, odżywiają się zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają tzw. czaszkę kinetyczną, w której poszczególne elementy nie są ze sobą zrośnięte na stałe, dzięki czemu stanowią wyjątek wśród ssaków. Co wiemy o zającach szarakach?
rozwiń zwiń