Pierwiosnek. Ptak, którego głos wszyscy znają

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:27
Pierwiosnek to jeden z pierwszych ptaków jakie pojawiają się wiosną, w marcu i na początku kwietnia,  po odbyciu migracji z terenów zimowisk.
Audio
  • Pierwiosnek - jak żyją ptaki, które są zwiastunami wiosny? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Pierwiosnek
PierwiosnekFoto: Monika Surzin/Shutterstock.com

turkawki ptaki miłość 1200.jpg
Turkawka - ptak, który potrafi skakać

- Są dość liczne na terenie Polski, występują głównie na terenach suchych - tłumaczy Katarzyna Dytrych przyrodnik - Żywią się owadami, m.in. pająkami, ale mają ogromną różnorodność pokarmów. W przypadku tych ptaków zarówno samice jak i samce są do siebie bardzo podobne, dlatego płeć najłatwiej rozróżnić po odgłosie, a nie po wyglądzie - opowiadała ekspertka.

Jak podkreślała, dźwięki pierwiosnków są dość popularne i łatwo rozpoznawalne. To charakterystyczne, dochodzące z wierzchołków drzew, proste, wytrwale powtarzane "cziff-czaff, cziff-czaff". Jak pierwiosnki budują gniazda i gdzie je… chowają? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 12.04.2018

Godzina emisji: 8.30

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kos - można go spotkać i w parku i w lesie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 10:40
- W miastach parki imitują zbiorowiska leśne. To taka podróbka lasu, z której kosy chętnie korzystają. Dziś mówi się nawet o tym, że mamy ich dwa genotypy: leśne i miejskie - tłumaczy w Czwórce przyrodnik i autor bloga "Kacper i jego zwierzaki" Kacper Kowalczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kukułka - leniwa rodzicielka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 11:41
Okazuje się, że kukułki to najbardziej przestępcza grupa wśród ptaków. On kuka, ona podrzuca swoje jaja do gniazd innych ptasich rodziców. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń