Turkawka. Ptak, który potrafi klaskać

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 13:01
- To cecha charakterystyczna gołębi. Wzbijając się do lotu turkawki machają skrzydłami tak mocno, że dla ludzkiego ucha odgłos ten kojarzy się z klaskaniem - mówił ekspert w rozmowie z Czwórką. 
Audio
  • Sekretne życie turkawek. Czego nie wiesz o tych ptakach? (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Turkawki
TurkawkiFoto: Takashi_Yanagisawa/Pixabay.com

Turkawki i w ogóle gołębie łączą się w pary, trzymają się razem, wychowując wspólnie potomstwo. Dopiero, gdy odlatują, wolą większe grupy. Te najmniejsze z polskich gołębi przylatują wiosną, w kwietniu, i już w sierpniu mają spakowane walizki, by znowu odlecieć do ciepłych krajów. Ptak ten ma smukłą sylwetkę, jego głowa i szyja są szare. Oczy ze złotą tęczówką mają różową otoczkę. - Przesiadują na gałęziach drzew, nie występują w miastach, chyba, że w parkach czy ogrodach - tłumaczył ekspert. - Często zobaczyć je można także na ziemi, bo tu szukają pożywienia, jedzą opadłe pąki, ale najczęściej owoce.

Turkawki sprawnie manewrują między gałęziami drzew. Dlaczego to właśnie turkawki stały się symbolem miłości? I jakie wydają odgłosy? To usłyszycie w nagraniu materiału reporterskiego z audycji.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 8.17

kd/pj

Czytaj także

Kos - można go spotkać i w parku i w lesie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 10:40
- W miastach parki imitują zbiorowiska leśne. To taka podróbka lasu, z której kosy chętnie korzystają. Dziś mówi się nawet o tym, że mamy ich dwa genotypy: leśne i miejskie - tłumaczy w Czwórce przyrodnik i autor bloga "Kacper i jego zwierzaki" Kacper Kowalczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

DIY. Kule do kąpieli zamiast drogich kamieni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 10:00
To coś dla fanów długich kąpieli. Własnoręcznie przygotowane kule, które wyglądają jak prawdziwe drogie kamienie, umilą czas spędzony w wannie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mrożone czy świeże? Jak zrobić pyszne, chrupiące frytki?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 11:21
- Kochamy ziemniaki w formie smażonej, bo to jest skrobia, czyli energia. Ale w połączeniu z tłuszczem to kosmos dla organizmu. W żadnej formie to nie jest dobry pomysł na pełnowartościowy posiłek - mówi Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk.
rozwiń zwiń