Dbaj o serce. Kiedy iść do kardiologa?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 17:24
- Niestety w moim gabinecie pojawiają się także młodzi ludzie. Przychodzą z różnymi chorobami, m.in. z nadciśnieniem tętniczym. Choroby serca wcale nie muszą być związane z wiekiem - mówił dr hab. Maciej Kostrubiec.
Audio
  • Jak skutecznie dbać o serce? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Natali_ Mis

- Geny to tylko połowa, albo 60 proc. tego, jak jesteśmy zdrowi, reszta to wpływ środowiska. Dlatego na kondycję naszych serc w dużej mierze pracujemy sami - mówił w studiu Czwórki ekspert. I tłumaczył, jak rozpoznać moment, w którym należy udać się do kardiologa. - Czasami, podczas nadciśnienia tętniczego, pacjenci mają tylko uporczywe bóle głowy, zwłaszcza w okolicach potylicy - tłumaczył ekspert, i jak podkreślał, wizyty u lekarza w takim przypadku nie należy się bać. - Leczenie nie oznacza od razu farmakologii, czasem wystarczy zmiana diety, zmniejszenie masy ciała, czy podaży soli - mówił gość Justyny Majchrzak.

Czy nasze serce pracuje całe życie - a może są chwile, gdy odpoczywa, a my nadal żyjemy? Jak na kondycję naszych serc wpływają upały za oknem? Jak często powinniśmy badać poziom cholesterolu i jak dużo się ruszać, by nasze serce było bezpieczne? O tym, że nie istnieją cudowne tabletki i że dla serca najlepszy jest zdrowy styl życia i profilaktyka kardiologiczna - w nagraniu rozmowy ze studia.

A o to, czy słuchacze Czwórki na co dzień myślą o swoich sercach - w sondzie zapytała ich Marta Hoppe. Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której także o tym, czy płacenie Blikiem jest bezpieczne. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr hab. Maciej Kostrubiec (lekarz kardiolog)

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trądzik różowaty i inne choroby skóry. Można z nimi wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 19:13
Problemy skórne nie zawsze kończą się wraz z zakończeniem okresu dojrzewania. - Te choroby w większości mają charakter przewlekły i nawracający. Jeśli już zachorujemy, ciężko się wyleczyć albo jest to niemożliwe - tłumaczyła prof. Aleksandra Lesiak, dermatolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łuszczyca. Jak żyją "naznaczeni"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 17:31
Mało jest chorób, które stygmatyzują, wykluczają społecznie tak jak ta. Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. - Choć nie jest zakaźna, ale uwarunkowana genetycznie, zachorować może każdy z nas – przestrzegała prof. Aleksandra Lesiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herbata z cytryną i inne mity żywieniowe. Co jeść, a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:38
Właśnie ukazał się kolejny tom poradnika "Mity medyczne" autorstwa dr Katarzyny Świątkowskiej. W książce autorka obala wiele mitów m.in. o tym, że kawa nam szkodzi.
rozwiń zwiń