Sylwestrowe fajerwerki - niebezpieczny czas dla zwierząt  

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 17:57
Od wielu lat trwa kampania na rzecz zaprzestania strzelania petardami podczas zabawy sylwestrowej z obawy o zwierzęta, u których huk powodować może stres. Niestety, ogromna część społeczeństwa nadal korzysta z tego rodzaju rozrywki.
Audio
  • Jak ochronić naszego pupila przed stresem związanym z hukiem petard? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ OlgaOvcharenko

shutterstock pies spacer 1200.jpg
Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

- Stres to zaburzenie równowagi organizmu. To od zwierzęcia - jego temperamentu i wcześniejszych doświadczeń - zależy, jak będzie go przeżywało: czy będzie on miał negatywne konsekwencje czy będzie motywacją do działania - tłumaczyła w Czwórce dr Jagna Kudła. - Jeśli w otoczeniu czworonoga pojawi się zagrożenie, może on zacząć uciekać, zastygnąć bez ruchu lub zacząć walczyć. Jeśli zagrożenie nie mija dłuższą chwilę - a przecież fajerwerkami strzela się nawet dwa tygodnie - zwierzę może nawet rozwinąć stan wyuczonej bezradności, co na bardzo negatywne konsekwencje. 

Czy należy podać zwierzakowi środki uspokajające, bądź przeciwlękowe? Kiedy? Jak działają takie leki? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji. W "Radiowej poradni dla zwierząt” zajęliśmy się tematem psich łap - jak rozpoznać odmrożenia u czworonogów i jak im przeciwdziałać? O tym mówił prof. Jarosław Popiel. W Radiowej Encyklopedii Zwierząt sprawdziliśmy zaś, jak wygląda nocne życie podkowców, czyli niewielkich nietoperzy - mówił o tym dr Tomasz Kokurewicz. Sprawdziliśmy także, dokąd spacerują łosie przy autostradzie A2.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Jagna Kudła (behawiorystka specjalizująca się w terapii zaburzeń zachowania psów i kotów)

Data emisji: 30.12.2019

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Od drapieżnika do domowego pupila. Co się zmieniło?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 16:00
Zarówno psy jak i koty wywodzą się od dzikich drapieżników. Dlaczego, po udomowieniu zwierzęta te stały się tak lękliwe i jak temu przeciwdziałać? 
rozwiń zwiń