Auto zimą. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 18:40
"Zima znowu nas zaskoczyła" myśli niejeden kierowca, kiedy w końcu spadnie śnieg. Zaśnieżony samochód, zamarznięte szyby, a szczotka i skrobaczka nie wiadomo gdzie są. I jeszcze te opony. Doradzamy co zrobić, żeby dobrze przygotować auto do sezonu zimowego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Krasula
Czworka snowboard popr.jpg
Zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - spędź z nami ferie 2021!


Przede wszystkim należy zacząć od wymiany opon. - Są użytkownicy, którzy wymieniają opony, wtedy, kiedy powinno się to robić, czyli wtedy, gdy średnia temperatura dobowa wynosi 7 stopni - mówi Marcin Kulwicki z firmy Ravenol. - Gro użytkowników jednak zmienia opony, kiedy spadnie śnieg. Wtedy też musimy liczyć się z kolejkami w warsztatach samochodowych i dłuższym czasem oczekiwania.


Posłuchaj
16:07 Czwórka/ Dajesz Radę - samochód zimą 13.01 2021.mp3 W audycji podpowiadamy jak dobrze przygotować auto do sezonu zimowego (Dajesz Radę/Czwórka)

 


Opony powinno się zmienić dla bezpieczeństwa własnego, swojej rodziny oraz innych użytkowników na drodze. - Przy temperaturach poniżej 7 stopni mieszanka gumy stosowanej w oponach letnich zachowuje się zupełnie inaczej niż w temperaturze + 15 stopni, więc prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg jest dużo większe - tłumaczy ekspert.

Niektórzy, optymalizując koszty stosują opony wielosezonowe. Jednak jak wyjaśnia specjalista jest to rozwiązanie, które może się sprawdzać w warunkach miejskich i na krótkich dystansach. - Jeżeli jednak ktoś przemieszcza się na dłuższych odcinkach, podróżuje autostradami, bądź drogami nieodśnieżonymi, to jednak polecałbym korzystanie z opon zimowych, które są na pewno dużo lepsze niż opony wielosezonowe -mówi w audycji. 


samochody elektryczne free 1200.jpg
Jaka będzie przyszłość polskiej motoryzacji?

Posłuchaj także:

Zimą, przy niższych temperaturach problemem może się okazać również akumulator. Dlatego przed sezonem dobrze go sprawdzić w warsztacie samochodowym, gdzie specjalistyczne urządzenie zmierzy jego moc pod obciążeniem. - Warto go sprawdzić, dzięki temu unikniemy awarii i porannych przygód - mówi gość audycji. - Jeżeli jednak dojdzie już do rozładowania akumulatora, możemy przy pomocy innego pojazdu spróbować go odpalić za pomocą kabli. Jednak trzeba to robić umiejętnie. Połączyć "+" do klemy z tym oznaczeniem, jednak często stosowanym błędem w tej metodzie jest podpinanie kabla minusowego w samochodzie, do minusowej klemy. Tak naprawdę nie powinno się tego robić. 

Jak mówi specjalista ten kabel powinno się podłączyć najlepiej do obudowy, która nie jest lakierowana. - Interesuje nas tylko zasilanie plusem. Zaś podłączenie kabla minusowego do minusowej klemy może spowodować spięcie. Więc jeśli mamy możliwość podłączmy się do tak zwanego uziemienia, do masy samochodu. To na pewno zapewni nam dużo bezpieczniejszy rozruch - podpowiada.


Przy uruchamianiu auta zimą należy pamiętać, że jego rozgrzewanie podczas odśnieżania jest niezgodne z prawem i grozi za to mandat. - Samochód przed uruchomieniem potrzebuje chwilę bez obciążenia, żeby wszystkie elementy w silniku zostały nasmarowane przez olej silnikowy - wyjaśnia gość Czwórki. - Trwa to na pewno krócej niż minutę, więc znane nam stereotypy, że samochód trzeba rozgrzać nie mają racji bytu.


Przygotowując samochód do zimy warto też pamiętać o zmianie płynu do spryskiwaczy na zimowy i sprawdzenie płynu chłodniczego, który w razie konieczności należy wymienić.


***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Marcin Kulwicki (specjalista firmy Ravenol)

Data emisji: 13.01.2021

Godz. emisji: 14.08

aw


Czytaj także

Szron na szybach – jak z nim walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 13:00
Zamarznięte szyby, to jeden z większych problemów każdego kierowcy. Jak sobie z nimi radzić? Oto kilka sposobów na skuteczną walkę ze szronem!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zimowe warunki wpływają na lakier samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 05:00
Zima z roku na rok jest coraz łagodniejsza. Częściej widzimy czarny asfalt, aniżeli zaspy i śnieg wymieszany z solą. Mimo tego są jeszcze w naszym kraju miejsca, w których warunki drogowe w sezonie jesienno-zimowym nie są łaskawe dla naszych aut. Jak zimowe warunki wpływają na lakier samochodu?
rozwiń zwiń