Jak zimą zadbać o psa? "Najlepiej nie trzymać go w budzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 17:00
- Jeśli nie chcemy mieć zwierzęcia w domu, to po prostu go nie adoptujmy, nie przygarniajmy, nie kupujmy - apeluje Patrycja Jarosz ze Schroniska "Na Paluchu". - A myśleć o tym, jak zajmiemy się nim zimą, powinniśmy zacząć, zanim pies czy kot trafi pod nasz dach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Rihaij

Psy są zwierzętami towarzyszącymi i łakną kontaktu z człowiekiem. - Dlatego powinniśmy im ten kontakt umożliwić. Trzymanie psa w budzie w XXI wieku w ogóle nie powinno się zdarzać - przekonuje gość Czwórki.

Posłuchaj
07:23 CZWÓRKA Dajesz rade - pies 15.11.2021.mp3 Masz psa? O tym musisz pamiętać zimą (Dajesz radę/Czwórka)

Osoby, które decydują się na adopcję, są coraz bardziej świadome i my to widzimy w schronisku. Ale wystarczy przejść się po okolicy, żeby zauważyć psy przywiązane do łańcuchów Patrycja Jarosz

Jeśli jednak - z jakiegoś powodu - nie możemy wpuścić psa do domu, musimy o niego odpowiednio zadbać. - Pies nie może być na uwięzi, bo musi się ruszać, żeby się rozgrzać - wyjaśnia rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Jeśli natomiast chodzi o budę, to ta musi być dobrze przystosowana. Jej rozmiar powinien odpowiadać rozmiarowi zwierzęcia i musi być tak skonstruowana, żeby nie hulał w niej wiatr. A ten problem rozwiązuje przedsionek.

Sprawdź także:

Pies to nie jest ani alarm, ani dzwonek. Uwiązany na łańcuchu nie obroni naszej posesji. Od tego są systemy antywłamaniowe i monitoring Patrycja Jarosz

Budę dobrze jest wyścielić słomą, która jest bardzo dobrym izolatorem. Można ją też ocieplić - na przykład styropianem. - W naszym schronisku zwierzęta mają też ubranka i to wcale nie jest fanaberia wolontariuszy. Przydają się też nieprzemakalne derki - podpowiada gość Czwórki. - Pies musi mieć też w budzie stały dostęp do wody. W schronisku mamy taki patent, że zimą dodajemy do misek kilka kropel oleju. Dzięki temu woda tak szybko nie zamarza.   


zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Patrycja Jarosz (Schronisko dla bezdomnych zwierząt "Na Paluchu")

Data emisji: 15.11.2021

Godzina emisji: 14.23

kul

Czytaj także

Szynszyla w domu! Jak zapewnić jej najlepsze warunki?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 10:28
Te puchate ssaki jeszcze do niedawna były powszechnie utrzymywane w chowie przemysłowym jako zwierzęta futerkowe. Obecnie są coraz częściej domowymi pupilami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz jeża pigmejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:50
Od jakiegoś czasu jeże pojawiają się w domach jako zwierzątko hodowlane. Z reguły są zdecydowanie mniejsze od tych zamieszkujących łąki, lasy, skraje miast czy ogrody. Najczęściej spotykanymi gatunkami jeży utrzymywanymi w domach są afrojeż białobrzuchy, znany również jako jeż pigmejski oraz stepojeż uszaty, nazywany także zwyczajnie jeżem uszatym. 
rozwiń zwiń