Hałaśliwy styl bycia jeża

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 14:09
- Gdy przychodzi wiosna i cieplejesze dni z hibernacji budzą się jeże - mówi Andżelika Gackowska z Warszawskich Lasów Miejskich. - Potrzebują dużo pokarmu, więc przez całe noce tuptają, nawet po 2 kilometry - dodaje. 
Audio
  • Jak wygląda wiosenne życie jeży (Stacja Nauka/Czwórka)
Wymuskany i wystrzyżony do ostatniej trawki ogród, choć może zaspokaja nasze ambicje estetyczne, dla zwierząt jest mało przyjazny.
Wymuskany i wystrzyżony do ostatniej trawki ogród, choć może zaspokaja nasze ambicje estetyczne, dla zwierząt jest mało przyjazny.Foto: Alexander Erdbeer/Shutterstock.com

- Jeże są nocnymi zwierzętami i tuptają tam, gdzie jest jedzenie - mówi specjalistka. - Cała ich aktywność rozpoczyna się wieczorem. W ciągu doby muszą zjeść równowartość 1/6 masy swego ciała, więc muszą się sporo natuptać - dodaje. 

jeż 1200.jpg
Sekretne życie jeży. Jak im pomóc po zimowym śnie?

Główny przysmak jeży to owady, ślimaki i dżdżownice. Ale te małe zwierzątka potrafią upolować też węża czy żmiję. Ich naturalnym środowiskiem życia są lasy, ale ostatnio coraz częściej można je spotkać w miastach. - Jeże buszują w śmietnikach przydomowych. Robią dużo hałasu - opowiada Robert Strąk z Warszawskich Lasów Miejskich. - To nie jest najlepsze dla nich jedzenie, ale w ten sposób sobie radzą - dodaje. 

A kiedy na świat przychodzą małe jeżyki? Ile trwa ciąża jeża? Jak wygląda kopulacja jeży? O tym m.in. w nagraniu materiału Macieja Wójcika.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 12.45

pj/kd

Czytaj także

W Polsce lesistość wzrasta. Wciaż przybywa drzew

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:04
Lasy Państwowe każdego roku sadzą około 500 milionów drzew. W Polsce od końca II wojny światowej lesistość zwiekszyła się o prawie 10 procent, a będzie jeszcze lepiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczygieł - poznasz go po masce i akrobacjach

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 09:34
- Szczygieł ma dziób przystosowany do rodzaju pobieranego pożywienia. Jego dziub wcale nie jest bardzo gruby, bo ptak ten żywi się łopianem albo ostami - mówi Bartosz Popczyński, edukator leśny. 
rozwiń zwiń