Co powinieneś wiedzieć, zanim przygarniesz jeża pigmejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 15:50
Od jakiegoś czasu jeże pojawiają się w domach jako zwierzątko hodowlane. Z reguły są zdecydowanie mniejsze od tych zamieszkujących łąki, lasy, skraje miast czy ogrody. Najczęściej spotykanymi gatunkami jeży utrzymywanymi w domach są afrojeż białobrzuchy, znany również jako jeż pigmejski oraz stepojeż uszaty, nazywany także zwyczajnie jeżem uszatym. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tamara83/Shutterstock.com

Czy wiecie, że jest 17 gatunków jeży? Do domów trafiają mniejsze ich odmiany, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zapewnienie im odpowiednich warunków to duże wyzwanie. 

Posłuchaj
09:18 Czwórka/Dajesz Radę - jeże pigmejskie - 18.10.2021.mp3 Magda Lorenz z Jeżonautów opowiada o hodowli jeża pigmejskiego (Dajesz Radę/Czwórka)

Jeże pigmejskie są bardzo delikatnymi zwierzętami. Począwszy od niewielkich łapek, a skończywszy na wrażliwości na temperaturę otoczenia, w której powinny przebywać. - Znane nam swojskie jeże mają masywną stopę z dużym pazurem, jeże pigmejskie mogą się pochwalić jedynie maleńką stópką. Są to zwierzątka, które potrzebują specjalnych warunków i trzeba się z nimi trochę obchodzić jak z jajkiem - tłumaczy Magda Lorenz z Jeżonautów. - Lubią ciepełko, więc trzeba zwracać uwagę na temperaturę otoczenia i pilnować, żeby jeżyk się nie wychłodził. Należy zadbać o specjalną dietę i odpowiednią ilość miejsca. 


shutterstock jeż 1200.jpg
Wszystko co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Czytaj także:

Mimo całej jego uroczej aparycji należy pamiętać, że jeż jest jednak drapieżnikiem i bardzo dużo biega. W nocy jest w stanie przebiec nawet do 10 km, więc potrzebuje dużej przestrzeni, która musi być odpowiednio ciepła. Terrarium to dla jeża za mało. Najlepiej mieć przygotowane, odpowiednio zabezpieczone, wielkie boksy. Najlepiej ogrzewanie podłogowe albo maty grzewcze, żeby jeże miały cały czas ciepło w łapki. Bowiem temperatura poniżej 21 stopni Celsjusza na podłodze bardzo źle wpływa na ich zdrowie.


Źr. Youtube/ Przegląd rozwoju jeża pigmejskiego od 3 dnia do 3 tygodnia życia

- Jeśli temperatura jest niewystarczająca jeże robią się apatyczne, szybko się wychładzają, co może doprowadzić nawet do ich śmierci. Ważne jest też, żeby jeżyka nie przegrzać - tłumaczy rozmówczyni Kacpra Kowalczyka. - Wbrew temu, co mówią niektórzy hodowcy, nie powinno się ich karmić karmą dla kotów. Trzeba głośno i wyraźnie powiedzieć, że jeże są zwierzętami owadożernymi i podstawą ich diety powinny być owady. Szarańcza, świerszcze, karaczany, drewnojady - to są ich przysmaczki. Trzeba zadbać, żeby dieta jeża była urozmaicona.

Należy również zwrócić uwagę, że są to zwierzęta nieme. Nie wydają dźwięków, więc nie powiedzą, że coś je boli. Dlatego, jak radzi specjalistka, ważna jest kontrola zdrowia tych zwierzątek i robienie im regularnych badań profilaktycznych.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Magda Lorenz (Jeżonauci)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 14.22

aw/kd

Czytaj także

Wspólnoty i rodziny, przyjaźnie i zazdrości - ludzkie oblicza zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 10:40
W świecie zwierząt istnieją zjawiska i zachowania, które najczęściej przypisuje się wyłącznie ludziom. Nasi mniejsi bracia też kochają i tworzą rodziny, cenią wspólnotę, cieszą się i podziwiają piękno. Są wśród nich wrażliwi artyści, przywódcy, odkrywcy, ale tchórze, czy zazdrośnicy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzotyczna małpka w domu? "To krzywda dla zwierzęcia"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 15:38
- Jest moda na małe małpki. To zazwyczaj tamaryny i marmozety. Zdarzają się też trochę większe kapucynki - mówiła weterynarz Aleksandra Maluta. - Tymczasem kupując taką małpkę robimy jej ogromną krzywdę.
rozwiń zwiń