Dokarmianie ptaków zimą - czy to ma sens? "Ptaki na nas liczą"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:20
Późna jesień, za pasem zima i coraz mniej jedzenia w przyrodzie. Kiedy spadają temperatury, zaczynamy myśleć o dokarmianiu ptaków. - Ptaki przyzwyczajają się do tego, że w karmnikach są ziarna i po prostu liczą na nas zimą - tłumaczył przyrodnik Jacek Karczewski.
Zimą sikorki to stałe bywalczynie ptasich stołówek
Zimą sikorki to stałe bywalczynie "ptasich stołówek"Foto: shutterstock/Artush

Zimorodek zwyczajny w Białowieży 1200 shutter Aleksander Bolbot.jpg
Życie ptaków. O czym śpiewa Bialowieża?

Jak tłumaczył Jacek Karczewski, ptaki przez setki i tysiące lat świetnie radziły sobie bez naszego dokarmiania, ale to dlatego, że żyły w zupełnie innych warunkach, niż ma to miejsce dzisiaj. - Wyobraźmy sobie, że jesteśmy szczygłem, żyjącym na obrzeżach miasta i poszukującym tam pokarmu, czyli nasion ziół, np. ostów. Nagle, w związku z obecnością człowieka, w naszym dotychczasowym sadzie nie ma już niczego, co moglibyśmy zjeść. Zamiast roślinności pojawił się beton i trawnik spryskany chemią, kolorowe krasnale w ogródkach - tłumaczył ekspert. - To coraz częstszy problem, bo miasta rozwijają się bardzo szybko, właściwie najszybciej w historii świata, na naszych oczach dzieje się rewolucja i wsie są wchłaniane przez aglomeracje. Więc tak, powinniśmy dokarmiać ptaki, bo jesteśmy im to winni. Zabieramy im domy i możliwość dostępu do pożywienia - podkreślał.

Posłuchaj
12:37 czwórka ptaki 2021_11_22-14-26-06.mp3 Czy i w jaki sposób dokarmiać zimą ptaki? Rozmowa z Jackiem Karczewskim (Dajesz radę/Czwórka) 

shutterstock_gołębie 1200.jpg
Jak pandemia wpływa na miejskie zwierzęta?

Poza tym dokarmianie ptaków, jak tłumaczył gość Czwórki, to doświadczenie cenne także dla dokarmiającego. - Bo oznacza kontakt z naturą, a to, jak wiemy, pozwala nam odpocząć, zresetować umysł i poczuć się lepiej - tłumaczył ekspert. Jednak, jak podkreślał, dokarmiać należy jednak mądrze. - Warto patrzeć uważnie na ich zachowanie, wówczas będziemy dawać odpowiednią ilość jedzenia, nie za dużo, by się nie psuło. Zachęcam, by zacząć dokarmianie ptaków w październiku i listopadzie, a potem róbmy to tak długo, jak będzie to potrzebne - mówił.  

Posłuchaj także:

Ptaki dokarmianie 1200.jpg
Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

W naszym dokarmianiu musimy być systematyczni. - Ptaki przyzwyczajają się do tego, że będą miały pożywienie, więc liczą na nas. Przylatują z nadzieją, że się najedzą i będą miały energię, by zimą się ogrzać - mówił Jacek Karczewski. - Warto więc także pamiętać, by odpowiednio często i regularnie sprzątać karmniki, by pożywienie było świeże i niezabrudzone. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Jacek Karczewski (pisarz, "ptasiarz" i przyrodnik ze stowarzyszenia "Jestem na ptak")

Data emisji: 22.11.2021

Godzina emisji: 14.23

kd

Czytaj także

Roślinne zamienniki - dieta przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 18:25
Dzięki nowym technologiom coraz szybciej rozszerza się gama zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Na sklepowych półkach bez problemu znajdziemy już nie tylko alternatywy dla mięsa, ale także wegańskie sery, jajka, a nawet roślinne odpowiedniki ryb i owoców morza.​
rozwiń zwiń